Pierwsze wyścigi Karola Kręta. Sezon rozpoczęty na Hockenheimring

Karol Kręt / © Karol Kręt

Czwarte miejsce w zmaganiach indywidualnych oraz piąte w debiutanckim starcie na długim dystansie – to dorobek Karola Kręta po pierwszym weekendzie Porsche Sports Cup Deutschland w sezonie 2023.

To był pracowity weekend dla Karola Kręta. Podczas inauguracji nowego sezonu kierowca Akademii Orlen Team startował w aż trzech wyścigach. Na torze Hockenheimring dwukrotnie rywalizował indywidualnie i raz w duecie z Robertem Lukasem.

W ramach Porsche Sprint Challenge w sobotę uplasował się tuż za podium. Niespełna 18-letni kierowca może mówić o sporym pechu. Rywalizacja nie była płynna przez wypadek na torze i konieczność przerwania wyścigu. Kręt jechał dobrym tempem, ale podczas jednej z próby wyprzedzania doszło do kontaktu z autem rywala, przez co doszło do zmiany geometrii w przednich kołach. Ostatecznie finiszował na czwartej pozycji.

W niedzielę Kręt najpierw startował indywidualnie, a po chwili odpoczynku zadebiutował w zmaganiach długodystansowych. Pierwszego ze startów nie ukończył ze względu na problem z chłodnicą tuż po rozpoczęciu rywalizacji.

Podczas zmagań w duecie w samochodzie spędził aż 68 minut. Niestety, już po kwadransie pojawiły się problemy z oponami, które przestały prawidłowo pracować. Mimo to Polak walczył do samego końca. Przez dużą część swojej zmiany odpierał ataki rywali, a ostatecznie ukończył rywalizację na piątym miejscu.

„Po sobotnim wyścigu pozostał niedosyt, ponieważ jechałem bardzo dobrym tempem – na zwycięstwo albo drugie miejsce. Zabrakło szczęścia po wszystkich zawirowaniach na torze” – wyjaśnił Karol Kręt.

„W niedzielę w ukończeniu rywalizacji indywidualnie przeszkodziła awaria chłodnicy. Na długim dystansie dojechałem piąty. Starałem się utrzymać pozycję, jak tylko mogłem. Przez ostatnie osiem minut walczyłem z doświadczonym kierowcą z fabrycznego zespołu Porsche. Przez moje problemy z trakcją rywal był o sekundę szybszy na okrążeniu, ale uprzykrzyłem mu trochę życia i przez te prawie dziesięć minut walczyliśmy bok w bok. Wyprzedził mnie trzy zakręty przed metą” – podsumował Polak.

Po pierwszym weekendzie sezonu 2023 młody kierowca Akademii Orlen Team zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Kolejne wyścigi Porsche Sports Cup Deutschland odbędą się we włoskim Misano na początku lipca.

Źródło: Karol Kręt

Image: © Karol Kręt