Pietro Fittipaldi przedłuża współpracę z zespołem Haas

Pietro Fittipaldi / © Haas F1

Pietro Fittipaldi, który w ubiegłym sezonie zastąpił rannego Romaina Grosjeana w Grand Prix Sakhiru i Abu Zabi, będzie nadal pełnił rolę testowego i rezerwowego kierowcy w ekipie Haas. Dla młodego Brazylijczyka będzie to trzecia kampania z amerykańskim zespołem.

Wnuk dwukrotnego mistrza świata Formuły 1 jest ostatnim triumfatorem nieistniejącej już serii Protyre Formula Renault. W 2015 roku brał udział w kampanii Europejskiej Formuły 3, gdzie zaliczył kilka dobrych występów.

Sezon 2017 spędził w World Series Formula V8 3.5 kończąc rywalizację na pierwszej lokacie w klasyfikacji generalnej. Dysponując nazwiskiem i finansami w 2018 roku postanowił przenieść się do IndyCar i wyścigów długodystansowych, jednak sezon zakończył się dla niego pechowo, ponieważ na torze Spa uległ wypadkowi, w którym doznał złamania obu nóg. Powrócił jednak na końcówkę sezonu i w Portland dojechał do mety jako dziesiąty.

W 2018 roku otrzymał również możliwość przetestowania bolidu Formuły 1 ekipy Haas, jednak wypadek spowodował zaniechanie współpracy z amerykańskim zespołem. W 2019 został już oficjalnym kierowcą rezerwowym Haasa.

Swoją rolę odgrywał także w 2020 roku, a podczas Grand Prix Sakhiru i Abu Zabi zastąpił poparzonego Romaina Grosjeana.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę kontynuować współpracę trzeci rok z rzędu z zespołem Haas” – powiedział Pietro Fittipaldi. „Jestem wdzięczny Gene'owi Haasowi i Guentherowi Steinerowi za kolejną szansę."

„Współpracuję z inżynierami już od kilku lat i naprawdę czuję, że Haas to wielka rodzina. To dla mnie wielka przyjemność móc dalej pracować z zespołem.”

„Dzięki udziałowi w tych dwóch wyścigach z zeszłego roku mogłem zdobyć jeszcze większe doświadczenie i jestem pewien, że dzięki temu będę mógł wnieść więcej do zespołu.”

Jak dodał Guenther Steiner: Rola kierowcy testowego i rezerwowego oznacza, że możesz zostać wezwany za kierownicę samochodu z bardzo krótkim wyprzedzeniem i właśnie to miało miejsce w przypadku Pietro w Bahrajnie pod koniec 2020 roku. Niewątpliwie wykonał dla nas solidną robotę.”

„Okazał cierpliwość i ostatecznie zrobił to, o co go poproszono – przywiózł samochód do mety w Bahrajnie i Abu Zabi. To doświadczenie posłuży mu jako wartość dodana do tego, co wniesie do zespołu w tym sezonie.”

Image: © Haas F1