Piquet: Verstappen zmiażdżyłby Hamiltona, jeżdżąc z nim w Mercedesie

Lewis Hamilton i Max Verstappen / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Trzykrotny mistrz świata F1, Nelson Piquet, jest przekonany, że Holender, dysponujący takim samym samochodem, zdecydowanie pokonałby Hamiltona w bezpośredniej rywalizacji.

Przedsezonowe testy, jak i początek weekendu wyścigowego w Bahrajnie, układały się znakomicie dla Maxa Verstappena, który przez cały czas prezentował bardzo dobre tempo i wyraźnie zaznaczał swoją przewagę nad kierowcami Mercedesa.

W niedzielę sprawy przybrały jednak zdecydowanie inny obrót. 23-latek zdołał, co prawda, utrzymać pierwszą pozycję na starcie, ale ostatecznie zwycięzcą inauguracyjnej rundy na torze Sakhir został Lewis Hamilton. Ponieważ tegoroczna konstrukcja stajni z Brackley jest powszechnie uważana za słabszą niż samochód Red Bulla, zwycięstwo Brytyjczyka na nowo rozpaliło dyskusję na temat tego, który z tych dwóch zawodników jest obecnie najlepszy w całej stawce.

„Niezwykle trudno jest porównać dwóch kierowców, którzy jeżdżą w innych zespołach” – powiedział Nelson Piquet w rozmowie z serwisem Motorsport.

„Gdyby Max ścigał się dla Mercedesa, to po prostu zmiażdżyłby Hamiltona.”

„Jeździ on zdecydowanie bardziej agresywnie. Oczywiście popełnia przez to więcej błędów, ale ściga się znacznie lepiej niż Lewis, któremu łatwo jest wygrywać, mając za partnera Bottasa.”

Zdaniem Brazylijczyka dominacja siedmiokrotnego mistrza świata przypomina nieco czasy, w których największe sukcesy odnosił zespół Franka Williamsa.

„To bardzo podobna sytuacja do tej, jaka miała miejsce, kiedy ja i [Nigel] Mansell jeździliśmy razem w Williamsie i wszyscy byli za nami daleko w tyle. Chociaż nie walczyłem już tak jak wcześniej, to wygrałem tytuł w 1987 roku. Miałem wtedy wypadek na początku sezonu i nie chciałem już ryzykować. Dopisało mi jednak szczęście i wygrałem te mistrzostwa.”

„To było dziecinnie proste, ponieważ nasz bolid był lepszy od innych. Tak samo jest teraz z Mercedesem, który w ostatnich latach jest szybszy od całej reszty.”

To nie jest tak, że nie uważam Hamiltona za dobrego kierowcę. Ma jednak za partnera gorszego zawodnika, a jego poprzednik [Rosberg] był jeszcze gorszy. Pokonał on Lewisa tylko dlatego, że Brytyjczyk przez cały sezon walczył z usterkami samochodu i był uwikłany w różne incydenty na torze.”

Głos w tej dyskusji zabrał także były reprezentant Renault i bohater niesławnej afery crashgate, Nelson Piquet Junior.

„Musimy uwzględnić dwa czynniki, którymi są doświadczenie Lewisa i ambicje Maxa.”

„Hamilton zdobył już siedem tytułów, więc jego motywacja jest zupełnie inna, a to ma bardzo duże znaczenie. Verstappena można porównać do zawodnika MMA, który chce każdemu rzucić wyzwanie. To właśnie główna różnica pomiędzy nimi. Doświadczenie Lewisa pomoże mu w niektórych sytuacjach, ale pragnienie wygranej i agresywność Maxa są zdecydowanie silniejsze.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool