Pirelli dostawcą ogumienia w Formule 1 do końca 2024 roku

Opony Pirelli / © Pirelli Motorsport

Pirelli, jedyny dostawca ogumienia do Formuły 1, otrzymało roczne przedłużenie trwającej umowy i będzie współpracować z królową sportów motorowych do 2024 roku włącznie.

Umowa włoskiej marki, która została podpisana w 2018 roku, miała pierwotnie obowiązywać do końca sezonu 2023 i obejmować tym samym przejście na 18-calowe opony w 2021 roku.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała jednak plany Formule 1, jak i Pirelli, co zmusiło obie strony do podjęcia rozmów i przeniesienia nowych regulacji technicznych na kampanię 2022.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa wyjaśniła, że zezwoliła na przedłużenie umowy z Pirelli o rok, „aby odzwierciedlić pierwotne ramy przetargu i dotrzymać ogólnych ram technicznych, co leży w interesie wszystkich zainteresowanych stron.”

„Pandemia COVID-19 zobowiązała FIA i Formułę 1 do wdrożenia nadzwyczajnych środków, które obejmowały odwołanie testów opon rozwojowych w zeszłym roku i przesunięcie nowych przepisów technicznych, obejmujących wprowadzenie nowych 18-calowych opon z 2021 na 2022 rok.”

„W rezultacie 13-calowe opony będą używane w sezonie 2021, a w 2022 roku zostaną zastąpione 18-calowymi” – czytamy w komunikacie.

„Pandemia spowodowała zakłócenia na całym świecie, a Formuła 1 nie była na to odporna” – przyznał Stefano Domenicali, szef F1. „Dlatego w zeszłym sezonie podjęliśmy niezbędne kroki, aby odroczyć nowe przepisy o rok.”

„Jesteśmy bardzo dumni z naszego partnerstwa z Pirelli i wdzięczni za ich konstruktywne podejście do tej zmiany. Pirelli jest bardzo świadome strategicznej roli, jaką opony odgrywają w F1 i wiemy, że bardzo ciężko pracują, aby zapewnić najlepszą równowagę między osiągami a trwałością w nowym kontekście technicznym.”

„Z niecierpliwością czekamy na początek sezonu 2021 i wszyscy nie możemy się doczekać, kiedy nowe samochody i nowe 18-calowe opony pojawią się na torze, zgodnie z nowymi przepisami.”

Image: © Pirelli Motorsport