Pirelli ujawnia dobór mieszanek na trzy pierwsze rundy kampanii 2023

Opony Pirelli / © Pirelli Motorsport

Pirelli, jedyny dostawca ogumienia do Formuły 1, potwierdziło dobór ogumienia na trzy pierwsze rundy tegorocznego sezonu wyścigowego, wprowadzając na pierwszą rywalizację nową mieszankę C1.

Podczas zbliżającej się kampanii włoska firma będzie dysponowała sześcioma rodzajami ogumienia, aby zrealizować alokacje opon dla dwudziestu trzech rund Grand Prix.

Zeszłoroczny zakres mieszanek wahał się od najtwardszej C1 do najmiększej C5, jednak w tym roku Pirelli zdecydowało się dodać jeszcze jeden rodzaj ogumienia, co zaowocowało powiększeniem linii opon od C0 do C5.

Najtwardsza opona, która w zeszłym sezonie było oznaczona symbolem C1, została przeniesiona na rok 2023 na C0, a C1 będzie nowym rodzajem ogumienia, aby zmniejszyć lukę w osiągach pomiędzy dwiema dotychczas najtwardszymi mieszankami w asortymencie Pirelli.

Już podczas Grand Prix Bahrajnu na torze w Sakhir kierowcy będą mieli do dyspozycji nowy rodzaj opon – C1 – wraz z C2 i C3. Pirelli podczas kolejnych dwóch rund przydzieliło natomiast zespołom miększe mieszanki, wyznaczając na rywalizację w Arabii Saudyjskiej i Australii – C2, C3 i C4.

Warto dodać, że podczas tegorocznej kampanii kierowcy będą mieli do dyspozycji jedenaście zestawów opon na każde Grand Prix, czyli o dwa mniej niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

Dobór mieszanek na sezon 2023:

Grand Prix C0 C1 C2 C3 C4 C5
Bahrajn Twarda Pośrednia Miękka
Arabia Saudyjska Twarda Pośrednia Miękka
Astralia Twarda Pośrednia Miękka
Image: © Pirelli Motorsport