Podgrzewanie opon powróci na 24-godzinny wyścig Le Mans

Porsche Penske Motorsport / © Porsche AG

Zespoły biorące udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans będą mogły korzystać z podgrzewania opon w ramach jednorazowego odstępstwa od nowych regulacji, które zostały wprowadzone od sezonu 2023 do Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Podgrzewanie opon wraz z początkiem tegorocznej kampanii wyścigowej zostało zakazane ze względu na zrównoważony rozwój, jednak spotkało się z krytyką niektórych ekip, szczególnie po rywalizacji na torze Spa-Francorchamps, podczas której kilka samochodów wypadło z toru z powodu zimnego ogumienia.

W czwartek ACO ogłosiło, że w ramach wyjątku podgrzewanie opon powróci na 24 Hours of Le Mans, aby zapewnić lepszą przyczepność opon od samego początku wyścigu na legendarnej i bardzo wymagającej pętli Circuit de la Sarthe.

„FIA i ACO przeprowadziły dogłębną ocenę danych dotyczących użytkowania opon wraz z wyłącznymi dostawcami ogumienia do FIA WEC, firmami Michelin i Goodyear, i zdecydowały o dopuszczeniu podgrzewania opon podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans” – czytamy w oświadczeniu federacji.

„Zwolnienie [z przestrzegania regulacji] jest ograniczone tylko do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, dzięki czemu kierowcy na każdym poziomie doświadczenia będą mogli rywalizować w możliwie najbezpieczniejszych warunkach niezależnie od warunków na torze i temperatur, a producenci opon, zespoły oraz kierowcy zyskają cenny czas na opracowanie lepszego zrozumienia, jak doprowadzić zimne opony do odpowiedniej temperatury przed pozostałą częścią sezonu 2023.”

„Powrót podgrzewaczy do opon będzie dotyczył wszystkich trzech klas FIA WEC w celu zachowania spójności i równości. Ponadto piece do podgrzewania opon będą zasilane w 100% zrównoważonym paliwem od wyłączonego dostawcy, firmy TotalEnergies.”

„Odejście od podgrzewaczy opon zostało pierwotnie wprowadzone jako część długoterminowego planu działań odnośnie do opon WEC, opracowanego w porozumieniu z producentami opon i było realizowane przez ostatnie dwa lata.”

Image: © Porsche AG