Podwójne zwycięstwo Toyoty w Spa-Francorchamps

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Spa-Francorchamps

Zespół Toyota Gazoo Racing rozpoczął Super Sezon FIA WEC 2018/19 od pierwszego i drugiego miejsca w 6-godzinnym wyścigu na torze Spa-Francorchamps.

Na najwyższym podium stanęła załoga Toyoty TS050 Hybrid #8. Dla Sebastiena Buemiego i Kazuki Nakajimy było to drugie z rzędu zwycięstwo na tym torze. Dzielą oni wygraną z debiutującym w serii FIA WEC Fernando Alonso. Tor w Spa jest hiszpańskiemu kierowcy dobrze znany. Po raz pierwszy Alonso wygrał na belgijskim torze 18 lat temu podczas International Formula 3000.

Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez prowadzący Toyotę TS050 Hybrid #7 zajęli drugie miejsce, ustępując kolegom z zespołu tylko o 1.444 sekundy.

Było to siedemnaste zwycięstwo Toyoty w wyścigach FIA WEC, trzecie na torze Spa oraz czwarte z rzędu. Na starcie 24-godzinnego wyścigu w Le Mans Toyota Gazoo Racing stanie jako lider klasyfikacji producentów i kierowców. Pierwszy w tym sezonie wyścig w Le Mans odbędzie się 16-17 czerwca tego roku. Drugi zakończy Super Sezon 2018/19 w czerwcu 2019 roku.

Wyścig w Spa rozpoczął Sebastien Buemi startujący z pole position Toyotą #8. Z czasem stopniowo zwiększał swoją przewagę nad samochodami zespołu Rebellion Racing. Do pierwszego pit stopu Buemi uzyskał przewagę ponad 30 sekund, która jednak zmniejszyła się na początku drugiej godziny wyścigu z powodu wyjazdu na tor samochodu bezpieczeństwa.

Po zmianie kierowców zadaniem Fernando Alonso była obrona pozycji lidera, co udało mu się po serii widowiskowych wyminięć samochodów klasy GT. Szybką jazdę przerwał samochód bezpieczeństwa, ale po wznowieniu rywalizacji Alonso wypracował znaczącą przewagę nad rywalami, zanim przekazał kierownicę Kazukiemu Nakajimie.

W tym czasie samochód #7 robił systematyczne postępy i drugą połowę wyścigu rozpoczął na drugim miejscu, około minutę za jadącym na czele stawki TS050 Hybrid #8. W ciągu ostatniej godziny dystans między obydwoma samochodami Toyoty znacząco się zmniejszył. Na pierwszej pozycji wyścig ukończył Fernando Alonso w samochodzie #8, zaś tuż za nim znalazł się Mike Conway w TS050 Hybrid #7.

Jestem zachwycony naszym rezultatem. Cały weekend był wspaniały, jeśli chodzi o wyniki zespołu. Mamy za sobą długie przygotowania, w tym testy zimą i dużo pracy w warsztacie - powiedział Fernando Alonso.

W tej rundzie daliśmy z siebie wszystko. Bardzo się cieszę ze swojego pierwszego zwycięstwa w wyścigu długodystansowym. Sebastien i Kazuki ułatwili mi zadanie i za to im dziękuję.

Wszyscy bardzo się cieszymy z takiego początku sezonu. Ja i Kazuki po raz pierwszy startowaliśmy z Fernando, dlatego zależało nam, żeby wszystko się udało - dodał Sebastien Buemi.

Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem w czasie krótkiego, 6-godzinnego wyścigu aż tyle razy na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Z tego powodu kilka razy straciliśmy naszą przewagę. Jednak skończyło się dobrze i chcę podziękować całemu zespołowi za ciężką pracę. To była rozgrzewka przed Le Mans – następna runda będzie bardzo ważna.

Źródło: Toyota