Pol Espargaro zawodnikiem zespołu Repsol Honda od sezonu 2021

Pol Espargaro - Red Bull KTM Factory Racing / © KTM / Sebas Romero

Stało się to, o czym spekulowano w ostatnich miesiącach - zespół Repsol Honda poinformował, że Pol Espargaro dołączy do ekipy w sezonie 2021.

Gdy w czerwcu KTM potwierdził składy w dwóch swoich zespołach, stało się jasne, że Pol Espargaro opuści ekipę, której barwy reprezentował od 2017 roku. Wszyscy spekulowali wówczas, że kwestią czasu będzie ogłoszenie jego kontraktu Repsol Hondą, gdyż KTM poinformował o toczących się rozmowach.

Na potwierdzenie musieliśmy poczekać jednak do 13 lipca, kiedy to Honda Racing Corporation oficjalnie potwierdziła, że Pol Espargaro będzie zawodnikiem zespołu Repsol Honda w sezonach 2021 i 2022. Mistrz świata kategorii Moto2 z 2013 roku zostanie więc zespołowym partnerem Marca Marqueza, z którym toczył wiele pojedynków w mniejszych klasach Motocyklowych Mistrzostw Świata.

„Honda Racing Corporation ma przyjemność ogłosić zakontraktowanie Pola Espargaro” – czytamy w oświadczeniu HRC. „Były mistrz świata kategorii Moto2 dołączy do zespołu Reposl Honda, z dwuletnim kontraktem, gdzie wraz Markiem Marquezem zasiądzie na Hondzie RC213V”.

„Espargaro jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w stawce, który od 2006 roku ściga się w Mistrzostwach Świata i na swoim koncie ma 104 występy w królewskiej klasie Grand Prix”.

Pol Espargaro zwyciężył w przeszłości w 5 wyścigach klasy 125 cm3 i 10 kategorii Moto2. Z kolei w MotoGP jego najlepszy wynik to trzecie miejsce w GP Walencji w 2018 roku.

Zakontraktowanie Pola Espargaro oznacza też, że po sezonie 2020 z zespołem Repsol Honda pożegna się Alex Marquez. Aktualny mistrz kategorii MotoGP dołączył w tym roku do ekipy, jednak ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 nie miał jeszcze okazji wystąpić w żadnym wyścigu. HRC nie zamierza jednak zostawiać Hiszpana na lodzie – 24-latek dołączy bowiem w przyszłym roku do zespołu LCR Honda, gdzie zajmie miejsce Cala Crutchlowa.

Image: © KTM / Sebas Romero