Porsche i Nissan zostają w Formule E na trzecią generację elektrycznych bolidów

Sebastien Buemi i Pascal Wehrlein / © Porsche AG, Nissan

Porsche i Nissan poinformowały, że będą kontynuować rywalizację w Mistrzostwach Świata Formuły E wraz z wejściem trzeciej generacji bolidów. Zarówno niemiecki, jak i francuski zespół zostaną w serii przynajmniej do końca 2026 roku.

Nissan w Formule E zadebiutował w piątym sezonie i zakończył go na czwartym miejscu. Od tego momentu Sebastien Buemi i Oliver Rowland jedenaście razy stawali na podium, w tym dwukrotnie na jego najwyższym stopniu. Poprzez kontynuację rywalizacji japoński koncern chce wykorzystać zebrane na torze dane, by ostatecznie użyć ich przy produkcji elektrycznych samochodów drogowych.

„Zaangażowanie Nissana w erę bolidów trzeciej generacji Mistrzostw Świata Formuły E pokazuje siłę elektrycznej serii wyścigowej i jej dążenie do sukcesu w kolejnej fazie. Nowe auta Gen3 będą szybsze i mocniejsze, a ciągła ewolucja osiągów, którą obserwujemy w Formule E, jest wspaniała dla fanów i sportu” – powiedzieli szefowie Nissan e.dams, Olivier i Gregory Driot.

„Osiągnęliśmy świetne wyniki w pierwszych dwóch sezonach, a odnowienie naszego długoterminowego zaangażowania w Formułę E jest kluczowym krokiem” – przyznał Tommaso Volpe, globalny dyrektor ds. sportów motorowych Nissana.

„Weszliśmy do tego sportu z podejściem polegającym na transferze technicznym «z toru na drogi», a poprzez rozszerzenie naszego programu wyścigowego na erę Gen3, mamy okazję zamknąć krąg dzięki transferowi technicznemu. Wierzymy, że jako jeden z największych producentów, biorących udział w Mistrzostwach Świata Formuły E, sport ten jest doskonałą platformą do promowania naszej wiedzy w zakresie elektryfikacji i zademonstrowania zaangażowania w bardziej zrównoważone rozwiązania mobilne” – dodał.

Porsche dołączyło do Formuły E w sezonie szóstym. Debiutancki rok zakończyli na ósmym miejscu z dwoma podiami Andre Lotterera. Ekipa planuje wykorzystać doświadczenie zdobyte w zeszłym sezonie, by rywalizować na czele stawki i walczyć o wygrane.

„Nowa generacja bolidów Gen3 otwiera kolejny rozdział w historii sukcesu Formuły E. Chcemy być jej częścią” – powiedział Fritz Enzinger, wiceprezes Porsche Motorsport.

„Nasze dołączenie do Formuły E w 2019 roku stanowiło wyraźne zobowiązanie. Z naszego punktu widzenia seria ta oferuje najbardziej konkurencyjne środowisko do rozwoju pojazdów o wysokich osiągach, z naciskiem na przyjazność dla środowiska, efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój. Za dowód może posłużyć poprzedni rok, i to mimo szeregu ograniczeń związanych z pandemią. Sukcesy w naszym debiutanckim sezonie, z dwoma miejscami na podium i pole position, to dopiero początek.”

„Zależało nam, żeby zachowane zostało DNA Formuły E, dzięki któremu te mistrzostwa są tak udane. I tak się stało. Jednocześnie widzimy potencjał, by ze sportowego i technicznego punktu widzenia Formuła E awansowała na wyższy poziom.”

„Dlatego uważamy, że kształtowanie pomyślnej przyszłości Mistrzostw Świata Formuły E jest interesującym wyzwaniem. W ten sposób chcemy również zapewnić kolejny impuls dla rozwoju elektromobilności na globalnym poziomie. Z niecierpliwością czekamy na nową epokę Formuły E.”

Image: © Porsche AG, Nissan