Porsche Motorsport i Team Penske łączą siły przy programie LMDh

Porsche RS Spyder (2007) / © Porsche AG

Porsche Motorsport i Team Penske potwierdziły ścisłą współpracę przy przygotowaniu nowego prototypu LMDh, którym zespoły będą rywalizować zarówno w Długodystansowych Mistrzostwach Świata, jak i IMSA WeatherTech SportsCar Championship od kampanii 2023.

Pod nazwą Porsche Penske Motorsport dwa spektakularne składy z prototypami LMDh będą rywalizować o ogólne zwycięstwa w najwyższej klasie w każdej z dwóch serii wyścigowych. Kontrakt pomiędzy producentem samochodów sportowych ze Stuttgartu a amerykańskim zespołem wyścigowym, który powstał w 1966 roku, będzie obowiązywał przez kilka lat.

„Cieszymy się, że udało nam się skłonić Team Penske do nawiązania współpracy” - powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. „Po raz pierwszy w historii Porsche Motorsport będzie posiadało globalny zespół rywalizujący w dwóch największych seriach wyścigowych na świecie. W tym celu stworzymy bazy składów po obu stronach Atlantyku. To umożliwi nam stworzyć optymalne struktury, jakich będziemy potrzebowali, aby zdobyć zwycięstwa w Le Mans, Daytonie i Sebring.”

„Od 2023 roku Porsche będzie rywalizować w głównych seriach wyścigów wytrzymałościowych. Naszym zamiarem jest wspieranie oraz kształtowanie nowej ery za pomocą naszych prototypów LMDh” - podkreślił Michael Steiner, członek zarządu do spraw badań i rozwoju.

„Będziemy trzymać kciuki nie tylko za cztery samochody fabryczne, ale także za nasze klienckie ekipy. Nowe auta LMDh zostaną również zgłoszone jako auta klienckie w obu seriach już w sezonie 2023, a zespoły partnerskie otrzymają nasze pełne wsparcie.”

„Porsche i Penske mają udokumentowaną historię sukcesów. To partnerstwo wywarło trwały wpływ w latach 2006-2008 na ówczesną serię American Le Mans Series” - przyznał Fritz Enzinger, szef Porsche Motorsports.

„Team Penske wyrobił sobie markę dzięki niemal niezrównanej historii sukcesów w sportach motorowych. Jednak na długiej liście dotychczasowych zwycięstw brakowało nazwy Le Mans. Mam nadzieję, że w końcu uda nam się zsumować ten sukces od 2023 roku z Porsche Penske Motorsport. Oznaczałoby to dwudzieste zwycięstwo Porsche w klasyfikacji generalnej na Sarthe - to spełnienie marzeń.”

Dzięki Porsche RS Spyder Team Penske zdobywał wszystkie tytuły w klasie LMP2 przez trzy lata z rzędu (2006-2008), wielokrotnie pokonując szybsze prototypy LMP1. Już w latach siedemdziesiątych amerykański zespół odniósł ogromny sukces dzięki legendarnemu Porsche 917 z serii Can-Am.

„To dumny dzień dla całej naszej organizacji Penske. Reprezentujemy Porsche na torze lub w naszych biznesach od ponad sześciu dekad. Dziedzictwo i sukces, którym razem się cieszymy, nie mają sobie równych w całej naszej historii” - skomentował Roger Penske.

„Nie mogę się doczekać, kiedy rozpoczniemy, ponieważ razem z Porsche tworzymy globalny program wyścigowy, który będzie walczył o zwycięstwa i mistrzostwa w przyszłości.”

Wizja prototypu LMDh Porsche
Image: © Porsche AG