Porsche Penske Motorsport potwierdza składy kierowców na 2023 rok

Porsche 963 / © Porsche AG

Porsche ujawniło ostateczne składy kierowców do swoich fabrycznych programów FIA World Endurance Championship i IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Dziesięciu zawodników będzie pilotować prototypy Porsche 963 zgłoszone przez Porsche Penske Motorsport w 2023 roku w dwóch seriach wyścigowych.

W Długodystansowych Mistrzostwach Świata Dane Cameron będzie współpracować z Michaelem Christensenem i Fredem Makowieckim w samochodzie nr #5 oraz z Kevinem Estrem, Andre Lottererem i Laurensem Vanthoorem w Porsche numer #6 podczas pełnego kalendarza WEC, który obejmuje także słynny 24-godzinny wyścig Le Mans.

W składzie Porsche Penske WeatherTech Championship znajdą się Nick Tandy i Mathieu Jaminet w Porsche nr #6 oraz Matt Campbell i Felipe Nasr w samochodzie nr #7. Dołączą do nich odpowiednio Cameron i Christensen podczas otwierającego sezon wyścigu Rolex 24 na torze Daytona International Speedway.

Składy są zgodne z niedawnym występem Porsche Penske w Daytonie, podczas którego wszystkich sześciu kierowców Rolex 24 było obecnych na dwudniowych jazdach testowych sankcjonowanych przez IMSA.

W ramach przygotowań do wyścigowego debiutu Niemiecki producent przejechał do tej pory swoim prototypem ponad 29700 kilometrów.

„Byliśmy pod wrażeniem nowych przepisów, które zostały wprowadzone w Długodystansowych Mistrzostwach Świata i północnoamerykańskiej serii IMSA” – powiedział Urs Kuratle, dyrektor fabryki Porsche LMDh.

„Jako jedni z pierwszych producentów zobowiązaliśmy się do startów już w grudniu 2020 roku. Ustanowienie działającego na całym świecie Porsche Penske Motorsport było kolejnym ważnym krokiem. Porsche i Penske mają bardzo udaną wspólną historię. Chcemy kontynuować tę współpracę z nadzieją na odnoszenie kolejnych sukcesów” – dodał.

Porsche potwierdziło również, że zaangażowało Gianmarię Bruniego, Romaina Dumasa, Richarda Lietza i Thomasa Preininga jako kierowców fabrycznych na nadchodzący rok, jednak ich zadania w zespole nie zostały doprecyzowane.

Bruni znajduje się prawdopodobnie na krótkiej liście kierowców Proton Competition do prywatnego programu Porsche 963, który ze względu na zmienione daty dostaw samochodów dla klientów indywidualnych, ma zadebiutować dopiero pod koniec kwietnia.

Natomiast Thomas Preining wraz z kierowcą związanym z Porsche, Dennisem Olsenem, ma szansę reprezentowania zespołu w DTM. Zespoły, w których mieliby rywalizować, nie zostały jeszcze jednak oficjalnie potwierdzone.

Image: © Porsche AG