Porsche po raz pierwszy przetestowało prototyp LMDh na sezon 2023

Porsche LMDh / © Porsche AG

Porsche przeprowadziło pierwsze jazdy testowe swojego nowego prototypu LMDh, którym będzie rywalizowało w sezonie 2023.

Nowe regulacje techniczne, które od przyszłorocznej kampanii pozwolą zespołom startującym w FIA WEC oraz IMSA, wspólnie ścigać się w najwyższych kategoriach obu serii, pozwoliły kilku producentom na powrót do wyścigów wytrzymałościowych. Z takiej możliwości skorzystało również Porsche, które w piątek przeprowadziło pierwsze jazdy.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego ważnego kroku w procesie rozwoju naszego nowego auta na rok 2023. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Weissach i Team Penske” – powiedział Thomas Laudenbach, szef sportów motorowych w Porsche.

Za kierownicą nowego prototypu zasiadł Frederick Makowiecki i poprowadził hybrydę niemieckiego konstruktora na torze testowym Porsche w Weissach, co było kamieniem milowym zarówno dla Porsche, jak i nowych regulacji LMDh.

„Szczerze mówiąc, był to bardzo pozytywny przejazd testowy” – przyznał po jazdach Frederick Makowiecki. „Mogliśmy pokonać kilka okrążeń i dowiedzieliśmy się, że samochód działa zgodnie z oczekiwaniami. Teraz mamy dobry punkt wyjścia, aby iść naprzód.”

Pierwszy test prototypu opracowanego we współpracy z firmą Multimatic był jednak planowany pod koniec 2021 roku, ale finalnie przesunięto pierwszy przejazd hybrydy o mocy 500 kW na połowę stycznia, kończąc tym samym wiele spekulacji.

Porsche to nie jedyny producent, który zdecydował się na starty w rywalizacji długodystansowej prototypami LMDh. Obok niemieckiego konstruktora nad swoimi maszynami pracują także BMW, Acura, Audi, Cadillac i Alpine.

Image: © Porsche AG