Porsche przejmie połowę udziałów w zespole Red Bull Racing

Porsche / © Porsche AG

Porsche ma nabyć pięćdziesiąt procent udziałów w zespole Red Bull Racing w ramach wejścia do sportu w 2026 roku. Szczegóły pomiędzy oboma podmiotami zostały ujawnione w dokumentach, chociaż oficjalne ogłoszenie planowane jest na początek sierpnia.

Proces nawiązywania współpracy między marką z grupy Volkswagen i austriacką ekipą jest już na etapie finalizacji. Częścią tej procedury jest uzyskanie zielonego światła od licznych instytucji, które sprawdzają nawiązanie współpracy na tle praw antymonopolowych..

Red Bull i Porsche zobowiązane były wysłać swoją umowę do odpowiednich instytucji w Unii Europejskiej i dwudziestu innych krajów poza nią. Jednym z tych krajów, które otrzymały umowę do analizy, jest Maroko, w którego prawie zapisane jest, że umowa po zatwierdzeniu zostaje opublikowana.

Dzięki temu wiemy, jak według umowy ma wyglądać współpraca obu podmiotów. Z dokumentów wynika, że Porsche zamierza podpisać dziesięcioletnią umowę partnerską z Red Bull Racing oraz wykupić pięćdziesiąt procent udziałów swojego nowego partnera.

Spekulowało się, że oficjalne ogłoszenie może mieć miejsce w Austrii, podczas domowego wyścigu Red Bulla, jednak opóźnienie zatwierdzenia nowych regulacji silnikowych na 2026 rok przez Światową Radę Sportów Motorowych odsunęło ogłoszenie w czasie.

Według ujawnionych dokumentów nowa data ogłoszenia współpracy została ustalona na czwartego sierpnia.

Prawdopodobne także jest objęcie współpracą z Porsche siostrzanej stajni Red Bulla – AlphaTauri.

Inna marka z grupy Volkswagena również planuje swoje wejście do Formuły 1. Pojawiają się doniesienia, że Audi jest obecnie na etapie negocjacji z Sauberem na temat potencjalnego przejęcia siedemdziesięciu pięciu procent udziałów.

Image: © Porsche AG