Portimao i Imola chcą udziału kibiców podczas swoich wyścigów

Tor Imola

W związku z przyzwoleniem na obecność około 30 tysięcy kibiców na Grand Prix Rosji, właściciele i promotorzy torów Algarve i Imola również dążą do wpuszczenia widzów na tor.

W ostatnich dniach poinformowano, że podczas wyścigu na torze Monza znajdzie się 250 pracowników włoskiej służby zdrowia jako podziękowanie za ich walkę z pandemią. Podczas dziesiątej rundy Mistrzostw Świata Formuły 1 na trybunach toru Sochi Autodrom ma natomiast zasiąść blisko 30 tysięcy kibiców.

Właściciele toru w Portimao oczekują na wpuszczenie około 50 tysięcy widzów, co według nich byłoby możliwe, zachowując wszelkie zasady reżimu sanitarnego.

"Kupując bilet, dostarczany jest do domu wraz z licznymi zasadami, na które musisz się zgodzić" - wyjaśnił szef toru, Paulo Pinheiro. "Na przykład, jeśli przyjeżdżasz z Niemiec, możesz wylądować na lotnisku w Faro, gdzie znajdziesz wypożyczony samochód, którą drogą dojdziesz na tor wyścigowy i gdzie musisz zaparkować. Tam odbierze Cię pracownik i pokaże, przez które wejście dojdziesz na swoje miejsce na trybunie."

"Kibice będą musieli nosić maski i regularnie dezynfekować ręce. Maskę można zdejmować wyłącznie do jedzenia i picia. Jeśli musisz iść do toalety, musisz to zrobić w porozumieniu z pracownikami toru" - dodał.

Tor Algarve ma pojemność 100 tysięcy miejsc, zatem wpuszczając kibiców na połowę z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się przestrzegać wytycznych.

Tydzień po wyścigu w Portugalii odbędzie się Grand Prix Emilia Romagna na torze Imola. W związku z trudnościami logistycznym, przed jakimi stoją zespoły, będzie to dwudniowy weekend wyścigowy. Jednak mimo to organizatorzy tego widowiska starają się o pozwolenie na wpuszczenie widzów.

"Oczekujemy możliwości goszczenia publiczności" - powiedział promotor wyścigu Uberto Selvatico Estense.

Wspomina on również o wydaniu pozwolenia przez Stefano Bonacciniego, prezesa władz regionu Emilia-Romagna na wpuszczenie kibiców podczas dwóch wyścigów MotoGP, który odbędzie się w przyszłym miesiącu na torze Misano, oddalonym około 100 kilometrów od toru Imola.

"Prezydent Bonaccini wydał postanowienie, które zezwala Misano na przyjęcie do 10 000 widzów" - powiedział. "Uważamy, że możliwe jest potwierdzenie tej zdolności również w przypadku Imoli pod koniec października i na początku listopada. Pracujemy nad uzyskaniem czegoś więcej, przy całkowitym bezpieczeństwie."

"Zachowaliśmy zdrowy rozsądek, aby utrzymać homologację ważną dla Formuły 1" - zauważył Estense. "(Wdrażaliśmy - przyp. red.) poziomy bezpieczeństwa, które zostały potwierdzone przez Michaela Masi (dyrektor wyścigu F1 - przyp. red.)."_

"Myślę, że dzięki temu nasz tor jest jednym z najlepszych na świecie" - dodał.

Tegoroczny wyścig na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari będzie powrotem do kalendarza F1 po 14 latach.