Powrót do przeszłości motoryzacji na Targach Retro Motor Show. Podsumowanie i obszerna galeria

Powrót do przeszłości motoryzacji na Targach Retro Motor Show. Podsumowanie i obszerna galeria

W niedzielę dobiegła końca kolejna edycja Retro Motor Show – Targów Pojazdów Zabytkowych. Legendy motoryzacji można było podziwiać w Poznaniu od 25 do 27 października. Zapraszamy więc Was do naszego krótkiego podsumowania imprezy i obszernej galerii.

Powrót do przeszłości

W dobie motoryzacji ekologicznej i postępującej technologii samochody zaczynają przypominać pojazdy z filmów Sci-Fi czy jeszcze nie tak dawno oczekiwanej dalekiej przyszłości. Coraz częściej kierowca ma mniejszą odpowiedzialność za prowadzące auto, gdyż elektronika wiele potrafi. Owszem, jest znacznie bezpieczniej, ale to tylko komputer, który może zawieść, podobnie zresztą jak człowiek. Jednakże to nie pora, by rozpisywać się tutaj o obecnej motoryzacji. Jest to chwila, by powrócić do przeszłości i poznać samochody, które kiedyś jeździły po ulicach, a obecnie można pooglądać je jedynie w muzeach bądź u kolekcjonerów.

Istnieją jednak jeszcze inne możliwości, by móc podziwiać motoryzacyjne perełki. Jedną z takich opcji są właśnie Targi Pojazdów Zabytkowych. Retro Motor Show pozwala młodemu pokoleniu zapoznać się z samochodami, które odbiły swoje piętno na motoryzacji i na zawsze pozostaną już legendami. Starsi fani mogą z kolei powspominać lata swojej młodości i znów poczuć się jak za dawnych lat.

Poznańska impreza jest również możliwością, by zakupić jednego z klasyków na przygotowanej Giełdzie. Liczyć trzeba było się jednak z ich nie tak małą ceną. Wiele z aut kosztowało bowiem więcej niż obecny salonowy kompakt.

Odwiedzając w miniony weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie, można było podziwiać nie tylko dawną motoryzację, ale również przenieść się do lat 30. XX wieku i „zasmakować” ówczesnej mody. Każdy mógł przymierzyć stylizowane kapelusze i inne akcesoria oraz wziąć udział w potańcówkach. O muzykę zadbał zespół Retro Hobby Band.

Perełki tegorocznego Retro Motor Show

Po wejściu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich w oczy rzucił się przepiękny Morgan Plus 4. Gdy udało mi się zrobić mu zdjęcie, poszedłem dalej, do hali numer 5. Tam na wejściu moją uwagę przykuła kolekcja Porsche. Na stoisku można było podziwiać sześć egzemplarzy modeli Speedster – począwszy na Porsche 356, a kończąc na prototypowym modelu 911 z ubiegłego roku (typ 991) i jego wersji produkcyjnej. Wszystkie wystawione modele – za wyjątkiem produkcyjnego egzemplarza – użyczone zostały dzięki uprzejmości Porsche Museum.

Idąc dalej odwiedzający mogli podziwiać luksusowego Rolls Royce’a Phantoma II produkowanego w latach 1929-1936. Zabytkowe auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 16,8 sekundy. Duże wrażenie robiły również dwa modele Ferrari – Testarossa oraz 355 Spider. Nie brakowało również sporej ekspozycji Citroenów, gdzie królował legendarny 2CV.

Duże wrażenie na odwiedzających robiły klasyki amerykańskie. Nie brakowało Chevroletów Camaro, Chevelle czy Corvette, Fordów Mustantóg, Dodge’a Cargera, Pontiaca Cataliny czy Cadillaca. Pięknie prezentował się również policyjny Chevrolet Freetline z 1946 roku.

Na Targach zaprezentował się także Klub Zabytkowych Mercedesów. Niektóre z wystawionych modeli produkowane były jedynie w nakładach 60-80 egzemplarzy. Odwiedzający mogli podziwiać Mercedesa W 21 typ 200, Mercedesa W 191 typ 170S cabrio B, Mercedesa W 105 typ 219 czy też legendarnego W 121 typ 190SL.

Nie brakowało także popularnych w Polsce Fiatów 125p i 126p, Polonezów czy Warszawy. Pięknie prezentował się również niebieski Fiat 124 w wersji coupe. Oczywiście na Targach obecny był też popularny Volksvagen Garbus, także w nadwoziu kabriolet.

Fani klasyki mogli podziwiać również samochody sprzed czasu II wojny światowej, m.in. Forda T Speedster czy Hanomaga 2/10 Hommisbrot – choć to tylko nieliczne modele sprzed około stu lat. Nie brakowało także starych motocykli czy rowerów.

W innej hali można było z kolei obejrzeć strefę Retro Tuningu, gdzie właściciele zmodyfikowali swoje klasyki, nadając im jeszcze bardziej unikatowego charakteru i większej mocy.

Miła opcja na weekend

Targi Retro Motor Show przeszły już do przeszłości, ale z pewnością za rok odbędzie się kolejna edycja. Pasjonaci motoryzacji tłumnie przyjeżdżają na teren MTP, by poczuć klimat motoryzacji, która już nigdy nie wróci. Jest to więc idealna impreza, by miło spędzić te chwile ze swoją rodziną, a dzieciom pokazać, jak wyglądały samochody wiele lat temu.

Nie sposób jest wymienić wszystkich modeli, które można było tam podziwiać. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Zachęcamy więc wszystkich, którzy mają chwilę wolnego, by za rok odwiedzili stolicę Wielkopolski i wybrali się na kolejną edycję Retro Motor Show. Na razie jednak zapraszamy Was do naszej obszernej galerii.