Poznań Motor Show powraca! Edycja 2022 już w drugi weekend kwietnia

Nissan Leaf Nismo RC / © Marek Jelonek / Motorsport Grand Prix

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa na scenę targów motoryzacyjnych powraca Poznań Motor Show. Tym razem poznańska impreza będzie nieco skromniejsza od poprzednich edycji, ale z pewnością nie zabraknie wielu atrakcji. Początek wydarzenia już 7 kwietnia.

Droga Do Elektromobilności

W ostatnich latach motoryzacja uległa znaczącej zmianie, przede wszystkim ze względów ekologicznych. Z tego powodu coraz więcej producentów wprowadziło do swojej gamy pojazdy z napędem elektrycznym. To one – chcąc nie chcąc – są bowiem przyszłością motoryzacji. Dlatego też najprawdopodobniej od 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie można już kupić nowego samochodu z silnikiem spalinowym.

Wraz ze zmianą trendów motoryzacyjnych ewoluować muszą też targi. Nic więc dziwnego, że hasłem przewodnim tegorocznej edycji Poznań Motor Show będzie „Droga Do Elektromobilności”. Wielu wystawców zaprezentuje więc swoje pojazdy z napędem elektrycznym. Bardzo ciekawie zapowiada się chociażby stoisko koreańskiego producenta SsangYong – podczas targów odbędzie się bowiem premiera modelu Korando e-Motion.

Popularnych „elektryków” nie zabraknie też na stoiskach uznanych dealerów. Wśród nich będą m.in. Grupa Karlik i MB Motors. Zadowoleni będą również fani jednośladów, gdyż dzięki obecności Super Soco w trakcie poznańskiego wydarzenie zaprezentowane zostaną również elektryczne motocykle.

Podczas Poznań Motor Show odbędzie się również Kongres MOVE, czyli największa konferencja merytoryczna organizowana wspólnie przez Grupę MTP oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. 7 kwietnia praktycy i eksperci z branży e-mobility porozmawiają o aktualnie panujących trendach oraz opowiedzą, w jakim kierunku zmierza przemysł motoryzacyjny.

Choć mniejsze, to i tak okazałe – wystawcy obecni na Poznań Motor Show

Jak już na początku wspomniano, tegoroczna edycja Poznań Motor Show będzie nieco mniejsza niż te w poprzednich latach. Nie zobaczymy więc wielu wystawców, w tym przede wszystkim całej grupy Volksvagena, która zwykle potrzebowała dla swoich aut jednej hali.

Niemniej to nie znaczy, że nie obejrzymy wielu ekscytujących pojazdów. Szczególnie dużego stoiska możemy spodziewać się dla Grupy Karlik, czyli wiodącego poznańskiego dealera samochodowego. W swej ofercie posiadają auta wielu różnych producentów, które również pokażą w trakcie Poznań Motor Show.

Możemy się więc spodziewać samochodów takich firm, jak: Dacia, Renault, Peugeot, Hyundai, Honda, Jaguar, Land Rover czy Volvo. Nie zabraknie też motocykli Honda, Kawasaki i MV Augusta.

Oprócz tego w strefie Karlik znajdziemy modele z oferty Karlik Premium Cars, w ramach której prezentowane są modele marek premium i samochody luksusowe. Poznański dealer przedstawi również swoje najnowsze rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki, sygnowane marką Karlik Energy.

Najbardziej elektryzującym modelem na wystawie grupy Karlik będzie z pewnością jedyny w Polsce i jeden z 60 na świecie egzemplarzy Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition.

To tutaj odbędzie się też światowa premiera nowego Range Rovera. Co prawda w listopadzie odbyła się takowa online, ale pierwszy pokaz dla szerokiej publiczności będzie mieć miejsce właśnie na Poznań Motor Show.

Kolejnym z dealerów prezentujących się na poznańskich targach będzie MB Motors, czyli autoryzowany dealer Mercedes Benz. Zobaczymy tutaj wiele interesujących modeli, w tym trzy nowości: EQS 580 4MATIC, EQS 300 4MATIC oraz Citan zwany „gigantycznym potencjałem”  w wersji tourer.

Choć w poprzednich dwóch latach nie odbyło się Poznań Motor Show, tak odrobinę motoryzacyjnych emocji poczuć można było podczas Poznań Moto Fest. To tam zaprezentowali się the.collection oraz ekipa Nocnych Lotów. Nie zabraknie ich również teraz, podczas targów motoryzacyjnych. Będziemy mogli więc podziwiać wiele ekscytujących modeli Josepha.

Sporo atrakcji na odwiedzających czekać będzie również w strefie TVN Turbo. Będzie to okazja do spotkania gwiazd stacji i porozmawiania z nimi o motoryzacji. Swoją obecność zapowiedzieli: Łukasz Byśkiniewicz, Grzegorz Duda, Przemek Szafrański, Adam Klimek, Adam Kornacki, Łukasz Bąk, Patryk Mikiciuk, Robert Michalski oraz Paweł Miszta.

TVN Turbo przywiezie również kilka ekscytujących samochodów. Odwiedzający będą mogli podziwiać takie auta, jak: Volkswagen T2 z silnikiem Porsche (program „Garaż Dudy"), Cobra (program „Duda vs. Klimek"), Chevrolet Pick Up (program „Duda vs. Klimek"), Ford Mustang z 1973 (program „Samochód marzeń Adama Klimka"), Ferrari 599 (prywatny samochód Patryka Mikiciuka z serii „Ferrari w cenie Skody") i Hyundai I20 (samochód rajdowy Łukasza Byśkiniewicza na sezon 2022).

Tuż obok strefy pojawi się również fotobudka w barwach programu „Ciężarówką przez Stany". Uczestnicy targów będą mieli okazję, aby na specjalnej ściance wykonać pamiątkowe zdjęcia i wydrukować je w czasie rzeczywistym.

Ponadto Automobilklub Wielkopolski zapewni kilka retro-klasyków, w tym m. in. Fiata 509 SM Cabrio z 1925 roku, Forda A Sport Coupe czy też Chevroleta Corvette C3 z 1971 roku.

Szczypta sportów motorowych

Podczas tegorocznego Poznań Motor Show będzie można spotkać Tomasza Białkowskiego oraz jego pilota Dariusza Baśkiewicza, czyli reprezentantów Kamena Rally Team. Na ich końce znajduje się wiele sukcesów, to: wicemistrzowie Europy, Włoch, Czech i Polski, a także mistrzowie Węgier w klasie SSV. Duet ma na swoim koncie zwycięstwa w rundach Pucharu Świata w rajdach terenowych w Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Celem Kamena Rally Team jest start w Rajdzie Dakar.

Fani Formuły 1 będą z pewnością zainteresowani stoiskiem ekipy Formula Drive, która organizuje niecodzienne eventy z udziałem prawdziwych bolidów F1 na torze Silesia Ring. W trakcie Poznań Motor Show zaprezentują oni na swoim stoisku targowym bolid Williams FW29 oraz symulator wzorowany na McLarenie MP4-30. Z niego będzie można korzystać przez cały czas trwania targów.

Swoje symulatory przygotuje również AsapRace. Ponadto będzie można zawalczyć także o Grand Prix Poznań Motor Show 2022. Eliminacje co prawda rozpoczęły się w sieci już 3 kwietnia, ale rozgrywki finałowe odbędą się już w trakcie targów.

Na Poznań Motor Show nie może też zabraknąć studentów Politechniki Poznańskiej, którzy od 2014 rywalizują w Formule Student. W trakcie targów zaprezentują swój samochód z 2021 roku – elektryczny model PM07. Ponadto obecni będą studenci Politechniki Warszawskiej (Ekipa Proton Dynamic) i Politechniki Gdańskiej (PGRacing Team).

W trakcie Poznań Motor Show odbędzie się także finał XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Ich ambasadorem jest Bartosz Zmarzlik, tak więc 9 kwietnia będzie możliwość spotkać na żywo dwukrotnego indywidualnego żużlowego mistrza świata.

Każdy chętny będzie mógł też wykupić przejazd gokartem po specjalnie przygotowanym torze na zewnętrznej części targowej.

Kiedy? Gdzie? Cena biletów

Tradycyjnie Poznań Motor Show odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mieszczących się przy ulicy Głogowskiej 14. Dla odwiedzających jest to bardzo dogodna lokalizacja, gdyż obok znajduje się dworzec kolejowy i liczne przystanki tramwajowe.

Harmonogram targów prezentuje się następująco:

  • VIP Day - Czwartek, 7 kwietnia: od 10:00 do 18:00,
  • piątek, 8 kwietnia: od 10:00 do 18:00,
  • sobota, 9 kwietnia: od 10:00 do 18:00,
  • niedziela, 10 kwietnia: od 10:00 do 18:00.

Jeśli chodzi o bilety, to można je kupić w przedsprzedaży, bądź bezpośrednio przed wejściem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kasy będą czynne codziennie, od godziny 9:30 do 17:30.

Przedsprzedaż (do 6 kwietnia) W kasach MTP
VIP Day - 07.04 130 zł 150 zł
Piątek - 08.04 32 zł 35 zł
Sobota - 09.04 37 zł 42 zł
Niedziela - 09.04 32 zł 35 zł

Dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny, natomiast bilet z Kartą Dużej Rodziny kosztuje 30 zł, można go jednak kupić tylko online. Ponadto, każdy kto posiadał bilet na Poznań Motor Show 2020 bądź 2021, mógł aktywować nową wersję biletów, gdyż tamte zachowały swą ważność.

Image: © Marek Jelonek / Motorsport Grand Prix