Pozytywny wynik u jednego z mechaników może wykluczyć kierowcę z danej sesji

Romain Grosjean - Haas F1 Team / © Haas F1

Ross Brawn, dyrektor zarządzający F1 przyznał, że kierowca może zostać zmuszony do opuszczenia którejś z sesji podczas trwania weekendu wyścigowego, jeśli okaże się, że mechanik pracujący przy jego samochodzie uzyskał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

Formuła 1 po długim oczekiwaniu już w lipcu powróci do rywalizacji na torze Red Bull Ring w Austrii, gdzie zawodników, całe ekipy oraz dziennikarzy czeka nowa rzeczywistość, w której zapewniono ogromne środki bezpieczeństwa, aby uniknąć zakażeń oraz rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19.

Przez cały weekend wyścigowy będą obowiązywać nowe protokoły bezpieczeństwa oraz higieny, przez co będzie możliwość odizolowania pozytywnego przypadku, kiedy finalnie zajdzie taka potrzeba.

"Jeśli otrzymamy pozytywny wynik, wówczas możemy bardzo szybko odizolować ten przypadek i osoby, które miały z nim kontakt" - powiedział Ross Braw w rozmowie z BBC Sport.

"Grupę mechaników pracującą nad samochodem, podczas gdy będą nosić środki ochrony indywidualnej, bardzo trudno będzie społecznie zdystansować."

"Jednak nie ma powodu, dla którego ta grupa mechaników będzie częścią innej grupy mechaników pracujących nad drugim samochodem. Jeśli więc będziemy mieli kogoś z wynikiem pozytywnym w jednej z grup, będziemy musieli odizolować tę grupę, aż wszyscy będą mogli zostać przetestowani."

"Musielibyśmy odizolować tę grupę, dopóki nie upewnilibyśmy się ,że wirus się nie rozprzestrzenił, ale reszta zespołu nadal mogłaby funkcjonować."

Brawn przyznał finalnie, że oczekiwanie na wyniki wszystkich członków danej grupy może zająć około dwóch godzin, jednak w takim przypadku każdy członek tej grupy zostanie odizolowany, także i kierowca, którego dana grupa mechaników obsługuje.

Taka procedura i nowe restrykcje mogą spowodować, że dany kierowca może nie wziąć udziału w którejś sesji podczas trwania weekendu, jednak Brawn zminimalizował ewentualność całkowitego wykluczenia takiego zawodnika z wyścigu.

Image: © Haas F1