Prezes Daimlera potwierdza pozostanie Mercedesa w F1 po sezonie 2020

W ostatnich dniach najgłośniejszym tematem w środowisku Formuły 1 jest odnowienie umowy Concorde Agreement, która wygasa po sezonie 2020. W toku bardzo gorących negocjacji kilka zespołów nie wykluczyło potencjalnego opuszczenia królowej motosportu po zakończeniu przyszłorocznych zmagań. Jednym z tych zespołów jest ekipa Mercedesa.

Toto Wolff przed GP Brazylii oznajmił publicznie, że Mercedes prawdopodobnie pozostanie w Formule 1, ale nie ma na to stuprocentowej gwarancji. Według szefa zespołu pozostanie lub odejście z elitarnego grona zespołów Formuły 1 jest zależne od kilku bardzo istotnych czynników. Główne czynniki, które będą brane pod uwagę przez zarząd Mercedesa, to kierunek, w którym będzie rozwijać się świat motoryzacji, kierunek rozwojowy Formuły 1 i czy pozostanie w F1 na kolejne kilka lat ma sens.

Mercedes w sezonie 2021 nadal będzie dostarczał swoje jednostki napędowej dla ekip: Williams i Racing Point. Od 2021 roku również bolidy McLarena będą napędzane silnikami ekipy z Brackley. Wolff zaznaczył jednak, że jeżeli Mercedes postanowi wycofać się z Formuły 1, to również wycofają się z podpisanych umów i silniki Mercedesa znikną wówczas z F1.

Nowy prezes Daimlera Oli Kallenius uważa, że nadal warto inwestować w Formułę 1, ponieważ jest to bardzo opłacalne. Daimler planuje również wprowadzić radykalne cięcia personelu, dzięki którym uda się zaoszczędzić miliard euro i w związku z tym pracę ma stracić wkrótce ponad 1000 osób. Warto w tym momencie nadmienić, że projekt związany z udziałem Mercedesa w najwyższej klasie wyścigowej pochłania rocznie ponad 400 milionów euro.

Informacja o cięciach kosztów i możliwym odejściu z Formuły 1 momentalnie pobudziła kieszenie potencjalnych inwestorów, którzy byliby skłonni przejąć fabryczny zespół Mercedesa w F1. Dmitry Mazepin i Roger Penske są dwoma potencjalnie najpoważniejszymi kandydatami, którzy mogliby przejąć stery w zespole Mercedes. Zdaniem niemieckiego Auto Moto und Sport plany obu inwestorów miał ukrócić szef Daimlera, który w trakcie trwania zmagań na Interlagos zapewnił, że Mercedes pozostanie w Formule 1 na kolejne lata.