Przedsezonowe testy F1 2021: Składy zespołów i harmonogram

Bahrain International Circuit

Sezon 2021 Mistrzostw Świata Formuły 1 rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie, a już teraz ruszają zimowe testy, przygotowujące całą stawkę do tegorocznej rywalizacji. Będą one przebiegały jednak nieco inaczej niż te, których świadkami byliśmy w poprzednich latach.

Tradycyjnym miejscem, do którego na przełomie lutego i marca zjeżdżał się cały cyrk F1, aby rozpocząć ostateczne przygotowania do sezonu, był tor Barcelona-Catalunya. W tym roku sytuacja ta uległa zmianie z powodu pandemii COVID-19, która ponownie storpedowała plany inauguracji kampanii w Australii. W związku z tym władze serii postanowiły przenieść testy do Bahrajnu, gdzie odbędzie się pierwszy tegoroczny wyścig. Decyzja ta była korzystna również pod względem logistycznym, ograniczając przemieszczanie się pomiędzy państwami.

Zmianie uległa również ilość sesji testowych. W poprzednich latach zespoły miały do dyspozycji po osiem dni, jednak na sezon 2020 zdecydowano się skrócić przygotowania do sześciu. W obecnej kampanii składy mają zaledwie trzy ośmiogodzinne sesje, aby sprawdzić swoje nowe auta i przystąpić do rywalizacji.

Zajęcia na torze będą trwały od piątku do niedzieli, w godzinach 8:00-12:00 (sesja poranna) i 13:00-17:00 (sesja popołudniowa) czasu polskiego, z godzinną przerwą obiadową. Zmienną będzie także aktywność kierowców po zachodzie słońca.

Zgodnie z przepisami, zespoły mogą wystawić w ciągu każdego dnia testowego tylko jeden samochód. Z powodu ograniczonego czasu wszystkie ekipy będą zmuszone do maksymalnego wykorzystania czasu na torze.

Williams jako jedyny skład w stawce potwierdził udział swojego trzeciego kierowcy w testach – Roy Nissany będzie prowadził tegoroczną konstrukcję zespołu przez cały piątek. Pozostałe ekipy zdecydowały się na wystawienie etatowych zawodników, aby zmaksymalizować ich czas w aucie.

Ubiegłoroczna karuzela transferowa przyniosła wiele znaczących zmian w składach zespołów – w tym przenosiny Sebastiana Vettela z Ferrari do Astona Martina oraz Daniela Ricciardo z Renault (obecnie Alpine F1) do McLarena. Haas natomiast zdecydował się na całkowitą wymianę reprezentantów i w miejsce Romaina Grosjeana oraz Kevina Magnussena zatrudnił Micka Schumachera i Nikitę Mazepina. Do F1 powrócił natomiast Fernando Alonso, który będzie reprezentował barwy zespołu Alpine F1.

Harmonogram przedsezonowych testów 2021:

Sesja poranna Sesja popołudniowa
Piątek 08:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Sobota 08:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Niedziela 08:00 - 12:00 13:00 - 17:00

Składy zespołów na przedsezonowe testy 2021:

Zespół Piątek Sobota Niedziela
Mercedes Valtteri Bottas
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
Valtteri Bottas
Valtteri Bottas
Lewis Hamilton
Red Bull Racing Max Verstappen Sergio Perez Sergio Perez
Max Verstappen
McLaren Daniel Ricciardo
Lando Norris
Daniel Ricciardo
Lando Norris
Lando Norris
Daniel Ricciardo
Aston Martin Sebastian Vettel
Lance Stroll
Sebastian Vettel
Lance Stroll
Lance Stroll
Sebastian Vettel
Alpine Esteban Ocon Fernando Alonso Esteban Ocon
Fernando Alonso
Ferrari Charles Leclerc
Carlos Sainz
Carlos Sainz
Charles Leclerc
-
AlphaTauri Pierre Gasly
Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda
Pierre Gasly
Pierre Gasly
Yuki Tsunoda
Alfa Romeo Kimi Raikkonen
Antonio Giovinazzi
Antonio Giovinazzi Kimi Raikkonen
Haas Mick Schumacher
NIkita Mazepin
Nikita Mazepin
Mick Schumacher
Mick Schumacher
NIkita Mazepin
Williams Roy Sinnasy Nicholas Latifi George Russell