Przedstawiciele Porsche i Audi wezmą udział w spotkaniu producentów silników

Grand Prix Styrii 2021 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

W najbliższą sobotę na torze Red Bull Ring odbędzie się oficjalne spotkanie techniczne, na którym omówiona zostanie kolejna wersja silnika dla F1, która ma zadebiutować w 2025 roku.

Najwyższa kategoria wyścigowa na świecie zamierza od sezonu 2025 odejść od stosowania 1,6-litrowych jednostek V6, które posiadają układ odzyskiwania energii cieplnej oraz kinetycznej. Obecnie nadal nieznana jest jednak dokładna charakterystyka nowego napędu, aczkolwiek próżno spodziewać się w tym przypadku jakiejś większej rewolucji.

Celem dla władz serii jest przede wszystkim zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz rozwoju i opracowanie projektu, który ma przyciągnąć nowych producentów.

Jednym z pomysłów jest to, aby zrezygnować całkowicie z systemu MGU-H, jednocześnie skupiając się wyłącznie na odzyskiwaniu energii kinetycznej z układu MGU-K. Ponadto spekuluje się, iż możliwe jest wprowadzenie ustandaryzowanych części, co ma zredukować ogólne koszty.

Wszystkie powyższe szczegóły zostaną omówione w najbliższy weekend w Austrii, gdzie do jednego stołu zasiądą razem: prezes Daimlera, Ola Källenius, szef Ferrari, John Elkann, dyrektor generalny Renault, Luca de Meo i właściciel Red Bulla, Dietrich Mateschitz. Dodatkowo w rozmowach uczestniczyć będą: Jean Todt, Stefano Domenicali oraz Ross Brawn.

Interesującą kwestią jest natomiast fakt, że do obrad dołączą również Oliver Blume i Markus Duesmann, czyli odpowiednio prezesi Porsche i Audi.

Już od dłuższego czasu spekuluje się bowiem, że Grupa Volkswagen AG może dołączyć do stawki producentów, jako partner Red Bulla, który od przyszłego roku przejmie całą infrastrukturę Hondy.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool