Quartararo z najlepszym czasem podczas trzeciej sesji treningowej w Le Mans

Fabio Quartarato - Petronas Yamaha SRT / © Petronas Yamaha SRT

Fabio Quartararo z zespołu Petronas Yamaha SRT okazał się najszybszym zawodnikiem podczas trzeciego treningu na torze Le Mans, wyprzedzając niespodziewanie Miguela Oliveirę oraz swojego zespołowego kolegę Franco Morbidelliego.

Duet zespołu Petronas Yamaha SRT, Fabio Quartararo i Franco Morbidelli, a także Maverick Vinales z fabrycznej ekipy Yamaha, okazali się najszybszymi zawodnikami podczas pierwszych przejazdów trzeciego treningu na torze Le Mans. Francuz swoje najlepsze okrążenie pokonał podczas swojego ostatniego kółka, osiągając czas w postaci 1:33.014, wyprzedzając swojego zespołowego kolegę o 0.265 sekundy.

Na trzecim miejscu plasował się Maverick Vinales, który swoje okrążenie pokonał w czasie 1:33.498, co dawało niecałe pół sekundy straty do prowadzącego lidera klasyfikacji kierowców, jednak dobry czas pozwalał wyprzedzać Pola Espargaro (1:33.524) i zamykającego pierwszą piątkę Takaaki Nakagamiego, który notował czas w postaci 1:33.740.

Problemy w pierwszych minutach dopadły tymczasem Alexa Rinsa, który wypadł z toru w trzecim zakręcie, podobnie jak po kilku minutach Alex Marquez, który w tym samym zakręcie stracił przyczepność swojego motocykla i znalazł się poza torem. Obaj zawodnicy zdołali powrócić jednak do przygotowań. Mimo upadku na szóstej lokacie plasował się wcześniej wspomniany Marquez, który notował czas na poziomie 1:33.770, wyprzedzając Danilo Petrucciego (1:33.785) oraz Valentino Rossiego (1:33.802).

Dobrym tempem, po ciężkich warunkach w pierwszej i drugiej sesji treningowej, popisał się Andrea Dovizioso, który po krótkiej wizycie w boksach powrócił na tor Le Mans, pokonując okrążenie w 1:33.143, co dawało mu drugą lokatę i stratę 0.169 sekundy do prowadzącego nadal Quartararo.

Po krótkiej wizycie w boksach dobry powrót na tor odnotował Morbidelli, który znalazł się na prowadzeniu z czasem 1:32.839, a także Joan Mir, który z czasem 1:32.875 wskoczył na drugą lokatę, po pierwszych słabszych okrążeniach, które dawały mu miejsce dopiero w drugiej dziesiątce.

Od czołówki nie odstawał także Pol Espargaro. Zawodnik fabrycznego KTM'a po pierwszych okrążeniach plasował się pod koniec pierwszej dziesiątki, jednak powrót na tor na miękkich mieszankach i podkręceniu tempa dało mu czwartą pozycję z czasem 1:33.002.

Ostatnie minuty sesji bardzo dobrze wykorzystał Fabio Quartararo, który znalazł się na prowadzeniu z czasem 1:32.319, wyprzedzając niespodziewanie Miguela Oliveirę (1:32.449) oraz Franco Morbidelliego, który do swojego zespołowego kolegi stracił 0.157 sekundy.

Czwarta pozycja finalnie należała do Jacka Millera, który na świeżych oponach uzyskał czas w postaci 1:32.503, jednak upadek nie pozwolił mu powalczyć o wyższą pozycję, jednak utrzymał za sobą Mavericka Vinalesa, który odnotował czas w postaci 1:32.556.

Wysoką szóstą lokatę uzyskał tymczasem Cal Crutchlow, który na ostatnim szybkim kółku wykręcił 1:32.558, co pozwoliło utrzymać za sobą poprawiającego się Johanna Zarco (1:32.631) oraz Valentino Rossiego (1:32.640), który podobnie jak Australijczyk, wypadł z toru.

Czołową dziesiątkę zamknęli ostatecznie Pol Espargaro z czasem 1:32.660 i Andrea Dovizioso, który poprawił się na 1:32.686.

Image: © Petronas Yamaha SRT