Racing Point z reprymendą po GP 70-lecia Formuły 1

Nico Hulkenberg i Lance Strol - BWT Racing Point F1 Team / © BWT Racing Point F1 Team

Sędziowie ukarali zespół Racing Point reprymendą ze względu na to, że podczas GP 70-lecia Formuły 1 ponownie korzystali z kontrowersyjnych tylnych wlotów chłodzenia hamulców.

Od początku sezonu samochód zespołu Racing Point budzi spore kontrowersje ze względu na podobieństwo do ubiegłorocznej konstrukcji Mercedesa W10. Protesty zaczęła więc zgłaszać ekipa Renault. Ostatecznie, po przesłuchaniu członków zespołów, w piątek FIA wydała oświadczenie, w którym ukarała zespół Racing Point za wykorzystanie projektów mistrzowskiego zespołu. Tylne wloty chłodzenia hamulców znajdują się bowiem od tego roku na liście części, które każda ekipa ma stworzyć sama.

Sędziowie nałożyli więc na nich finansową karę 400 tysięcy euro oraz odebrali im 15 punktów zdobytych podczas GP Styrii. Za złamanie przepisów podczas GP Węgier i GP Wielkiej Brytanii ukarano ich jedynie reprymendą. Taki werdykt nie podoba się konkurentom, którzy zamierzają złożyć apelację od tej decyzji.

Zespół Racing Point nie zrobił sobie nic z tej kary i podczas GP 70-lecia Formuły 1 ich samochody ponownie były wyposażone w kontrowersyjne wloty. Sędziowie wezwali ich więc do siebie po zakończeniu rywalizacji. Po krótkiej analizie nałożyli na ekipę repremyndę.

„Sędziowie Grand Prix 70-lecia uważają, że dla prawidłowego kierowania sportem ważne jest, aby interpretacja regulaminu przez sędziów była w miarę spójna. Dlatego też sędziowie przyłączają się do decyzji specjalnego zespołu sędziowskiego poprzez odniesienie, swoje ustalenia faktu, rozumawnie i uzasadnienie swojego wyboru kar” – czytamy w oświadczeniu sędziów.

„Niniejszą decyzję należy odczytywać jako całkowicie spójną z dokumentem numer 4 (w tym z dokumentem nr 5) panelu specjalnego i wyciągnąć z niej takie same wnioski. Sędziwie stwierdzają zatem, że BWT Racing Point F1 Team narusza załącznik numer 6 do regulaminu sportowego FIA F1 2020 i zarządza naganę dla zespołu operującego samochodami numer 18 i 27”.

Racing Point będzie karane reprymendą aż do momentu zmiany projektu wlotów chłodzenia hamulców bądź do ostatecznego wyjaśnienia sprawy.

Lance Stroll zajął w wyścigu o GP 70-lecia Formuły 1 szóste miejsce, natomiast zastępujący Sergio Pereza Nico Hulkenberg siódme. Tym samym zdobili więc łącznie 14 punktów.

Image: © BWT Racing Point F1 Team