Ralf Schumacher: Bottas prawdopodobnie wie, że odejdzie z Mercedesa

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zdaniem Ralfa Schumachera, byłego kierowcy Formuły 1, frustracja Valtteriego Bottasa podczas Grand Prix Francji może oznaczać, że Fin ma świadomość, iż prawdopodobnie wraz z końcem sezonu 2021 pożegna się z miejscem w Mercedesie.

Pod koniec niedzielnego wyścigu na torze Paul Ricard, kiedy Bottas został wyprzedzony przez późniejszego zwycięzcę, Maxa Verstappena, dał upust swoim emocjom przez radio, krytykując zespół za źle dobraną strategię.

„Dlaczego, do cholery, nikt mnie nie słucha, kiedy mówię, że lepszy będzie podwójny pit stop?! Ja pier****!” – krzyczał Fin.

Po zakończeniu rywalizacji 31-latek uważał swoją wybuchową reakcję za zasadną. Nawet szef Mercedesa, Toto Wolff, poparł zachowanie swojego kierowcy i zachęcał go, aby „mówił, co myśli” zamiast dusić emocje w sobie.

Ralf Schumacher doszukuje się jednak w tej sytuacji czegoś bardziej poważnego i uważa, że można wyciągnąć z niej dalej idące wnioski.

„Jestem zdumiony, że odważył się powiedzieć coś takiego przez radio – na jego miejscu siedziałbym w tej chwili cicho” – skomentował Niemiec.

„Prawdopodobnie i tak wie, że odejdzie. Ktoś, kto popełnia takie błędy, jak on – przepraszam, że to powiem – ktoś taki nie powinien należeć do zespołu. Zawsze potrzeba w ekipie mocnego drugiego kierowcy, aby strategie zadziałały. Częściowo wykonał swoje zadanie, ale znów nie był wystarczająco dobry. Jego opony zużywały się szybciej niż opony Lewisa.”

Według 45-latka już zeszłoroczne Grand Prix Sakhiru pokazało, że czas Bottasa w Mercedesie powoli mija, a zastąpienie Fina George’em Russellem jest tylko kwestią czasu. Schumacher spodziewa się takiej roszady już w przyszłym roku.

„Russell wciąż siedzi w Williamsie. Po jego wyścigu w Mercedesie w zeszłym roku stało się dla mnie jasne, że powinien zastąpić Bottasa.”

„Moim zdaniem George jest kierowcą, który może zrobić więcej, niż obecnie robi Bottas” – podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool