RB18 z nowym pakietem poprawek od Grand Prix Hiszpanii

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Helmut Marko, doradca ekipy Oracle Red Bull Racing, potwierdził, że zespół na Grand Prix Hiszpanii przywiezie pakiet poprawek, którego celem będzie zmniejszenie masy RB18.

Poprawa osiągów Maxa Verstappena, który w ostatnich dwóch wyścigach stanął na najwyższym stopniu podium, skupiła uwagę na ekipie Ferrari, która od początku mistrzostw prowadzi w obu klasyfikacjach, lecz nie zdecydowała się na sprawdzenie nowych części, aby lepiej zrozumieć obecną konfigurację.

Mattia Binotto, szef stajni z Maranello, przyznał przed wyścigiem na Miami International Autodrome, że skład wprowadzi nowy pakiet do swojego auta po rywalizacji na Florydzie, lecz nie stwierdził jasno, podczas którego weekendu wyścigowego to nastąpi.

Na swoich rywali nie ogląda się tymczasem skład z Milton Keynes, który na szóstą rundę tegorocznych mistrzostw, przywiezie kolejne ważne części do swojego samochodu, jednak jak przyznał Helmut Marko, skupią się one głównie na zmniejszeniu wagi auta.

„W Hiszpanii wyścigowy weekend rozpoczniemy z nowymi częściami” – powiedział Helmut Marko dla F1-Insider.

„Dzięki temu będziemy mogli w końcu osiągnąć naszą optymalną wagę. Do tej pory byliśmy znacznie powyżej minimalnej masy, która wynosi 798 kilogramów.”

Nowe przepisy techniczne, które zadebiutowały w Formule 1 wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu wyścigowego, drastycznie zmieniły wygląd bolidów, ale także wpłynęły na ich końcową wagę, dlatego też postanowiono zwiększyć limit do 798 kilogramów.

Taki zabieg nie uchronił jednak większości ekip przed mocnym przekroczeniem minimalnej masy swoich samochodów, co skłania ich obecnie do ciągłej pracy nad nowymi poprawkami.

Wprowadzane do tej pory aktualizacje do RB18 zwróciły tymczasem uwagę szefa Ferrari, który jest przekonany, iż ekipa pod wodzą Christiana Hornera wydała większość swojego budżetu, aby poprawić swoje osiągi, w tym wagę auta, co stawia ich w doskonałej pozycji do dalszej walki w trwającej kampanii.

Helmut Marko zgodził się, że decydującym czynnikiem o sukcesie będzie dalszy rozwój bolidów, jednak dodał, iż FIA zapewni przestrzeganie wszystkich przepisów, w tym tych finansowych.

„Jesteśmy na równi z Ferrari” – dodał Marko. „Różnica w przyszłości zostanie dokonana poprzez maksymalne wykorzystanie naszego pakietu na torze.”

„Nadal czekamy na zaciekłą walkę z Ferrari i mamy całkowitą pewność, że FIA się tym zajmie.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool