Recenzja gry F1 2019: Najlepsza odsłona serii F1 od Codemasters?

Recenzja gry F1 2019: Najlepsza odsłona serii F1 od Codemasters?

28 czerwca 2019 roku to ważna data dla fanów Formuły 1. To właśnie dzisiaj swoją premierę ma najnowsza gra od studia Codemasters. Przed państwem F1 2019.

Pracę nad oficjalną grą o królowej sportów motorowych ruszyły dwa lata temu, dlatego mnóstwo fanów serii spodziewało się, że dziesiąta, jubileuszowa edycja od „mistrzów kodu” będzie wyjątkowa pod każdym względem. Oczywiście gra zawiera także wszystkie teamy, wszystkie samochody, wszystkich kierowców i wszystkie tory z sezonu 2019 Formuły 1. Twórcy obiecują pod tym względem realizm. Można na niego liczyć również pod względem zasad, jakimi F1 rządzi się w tym roku. Czy zatem brytyjska firma spełniła oczekiwania fanów? Zapraszam do recenzji.

Grę można było nabyć w dwóch specjalnych edycjach „Anniversary Edition” oraz „Legends Edition”. Pierwsza z nich to standardowa wersja gry, którą twórcy nazwali w taki sposób, aby podkreślić, iż jest to jubileuszowa odsłona. Natomiast druga, a zarazem droższa zawiera w sobie dodatkową zawartość, w której mamy możliwość powrócić do najbardziej emocjonujących momentów w historii rywalizacji F1, wcielając się w najlepszych – zdaniem wielu fanów – kierowców wszech czasów. Zasiadając za sterami bolidu McLarena MP4/5B Ayrtona Senny lub Ferrari F1-90 Alaina Prosta, gracze będą mogli zmierzyć się w specjalnie przygotowanych wyścigowych wyzwaniach. Dodano również dodatkowe elementy kosmetyczne bolidów i zespołów Senny oraz Prosta. Dodatkowo dzięki wersji „F1 2019 Legends Edition” wszyscy posiadacze droższej kopii gry mogli cieszyć się z rozgrywki trzy dni wcześniej od planowanej daty premiery gry.

Do obu odsłon gry dodano również dwa klasyczne bolidy z sezonu 2010: Ferrari F10, prowadzonego przez Fernando Alonso i Felipe Massę oraz McLarena MP4-25 Lewisa Hamiltona i Jensona Buttona. Oba samochody dołączą do pozostałych klasycznych maszyn, którymi można było jeździć już w poprzedniej wersji F1 2018.

Robert Kubica w F1 2019

Pomimo że wyniki Roberta Kubicy w Formule 1 nie są w tej chwili najlepsze, to wielu kibiców bardzo długo czekało na moment, aby móc rywalizować z jedynym Polakiem w oficjalnej grze F1. Przypomnijmy, że Kubica po raz ostatni w grze od Codemasters wystąpił w F1 2010, reprezentując wtedy barwy zespołu Renault.

Ulepszony tryb kariery

Brytyjczycy podczas prezentacji podkreślali, że dużo pracy włożono w tryb kariery. Rzeczywiście ciężko się nie zgodzić z ich słowami. Nowością w F1 2019 są transfery kierowców do innych zespołów, dzięki czemu możemy spotkać Roberta Kubicę m.in. w zespole Ferrari czy Mercedes lub Lewisa Hamiltona w teamie Renault. Większość zmian w zespołach będzie się odbywała na końcu sezonu, ale są także szanse, żeby kontrakty zerwać i zatrudnić kierowcę także w połowie trwania mistrzostw. Tryb kariery będzie obejmował 10 sezonów. Warto dodać, że dostępne są również powtórki rozegranych przez nas wyścigów.

Nowa seria wyścigowa

W F1 2019 po raz pierwszy w historii serii mamy możliwość rywalizowania bolidami Formuły 2. Tak naprawdę to od „zaplecza” królowej sportów motorowych rozpoczynamy karierę, zanim dostaniemy ofertę od zespołów Formuły 1. Jak do tej pory w grze dostępni są tylko kierowcy oraz zespoły z sezonu 2018. Sezon 2019 ma zostać dodany w późniejszej aktualizacji gry.

Ulepszony tryb Multiplayer

Gra wieloosobowa to jeden z najważniejszych trybów w grach wyścigowych. Gry od studia z Birmingham charakteryzują się niezbyt dobrym multiplayerem. W F1 2019 nareszcie widać poprawę i to na lepsze. Serwery dużo szybciej załadowują grę i rozgrywka jest dużo płynniejsza względem poprzednich wersji. Najważniejszą rzeczą jest jednak możliwość podwójnych pit stopów kierowców na jednym okrążeniu z jednego zespołu bez obawy o stratę czasu, ponieważ poprawie uległa reakcja mechaników, którzy, chociażby w F1 2018 odczekiwali około dziesięciu sekund, zanim zaczęli wymianę opon w drugim samochodzie.

Dostępność F1 2019

F1 2019 według studia Codemasters to najambitniejszy tytuł w historii marki, rozszerzony dodatkowo o rozgrywki Formuły 2. Gra z Robertem Kubicą na okładce będzie dostępna w polskiej wersji językowej. Za sterami wirtualnych bolidów będą mogli zasiąść posiadacze pecetów, Playstation 4 oraz Xboxa One.

Czy warto kupić F1 2019?

Po przegraniu kilkunastu godzin i przejechaniu setek kilometrów w najnowszej oficjalnej grze F1, mogę polecić jej kupno. Model jazdy jest dość prosty do opanowania, nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z grami F1. Jeśli jesteś fanem Formuły 1, lubisz rywalizację oraz gry wyścigowe, to warto zainteresować się kupnem F1 2019. W mojej opinii jest to najlepsza edycja gry opartej na licencjonowanej serii F1.