Recenzja WRC 8: Godny rywal dla Dirta Rally 2.0?

Recenzja WRC 8: Godny rywal dla Dirta Rally 2.0?

5 września 2019 roku, to ważna data dla fanów rajdów samochodowych. To właśnie wczoraj swoją premierę miała najnowsza gra od Kylotonn Games. Przed państwem WRC 8.

Decyzja o zrobieniu roku przerwy od wydawania gry opartej na oficjalnej licencji WRC przez francuskie studio była dość sporym zaskoczeniem. Po dość udanym WRC 7 deweloperzy stwierdzili, że potrzebują trochę więcej czasu na przygotowanie kolejnej części. W związku z tym wszyscy fani rajdów samochodowych z niecierpliwością czekali na tegoroczną odsłonę. Czy Dirt Rally 2.0 wreszcie będzie miał godnego rywala w walce o klienta? Zapraszam do recenzji.

Grę można było nabyć w dwóch edycjach "Deluxe Edition" oraz w wersji standardowej. W Edycji Deluxe gracze oprócz pełnej wersji gry WRC 8 otrzymują dodatkowo zestaw "Legendary Car" zawierający trzy legendarne auta (Renault Alpine A110, Ford Escort RS oraz Lancia Delta HF Integrale), a także doświadczonych członków ekipy, których można użyć w trybie kariery. Dodatkowo posiadacze droższej kopii gry mogli cieszyć się z rozgrywki dwa dni wcześniej od planowanej daty gry. Wraz z debiutem ósmego WRC sprawdzimy ponad sto tras, rywalizując w czternastu rajdach jako reprezentant jednego z pięćdziesięciu zespołów biorących udział w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata.


Rozbudowany tryb kariery

Dla wielu graczy tryb kariery to najważniejsza część w grach samochodowych. Jeśli chodzi o WRC 8, to tutaj duży plus dla twórców. Kariera jest dużo bardziej rozbudowana. Mamy dużo większy wpływ na ustawienia samochodu niż w poprzednich edycjach. Co więcej, wreszcie mamy możliwość ulepszania pojazdów, poprzez wykonywanie zadań, które są nam powierzone przez szefa zespołu, dla którego jeździmy. W zamian dostajemy punkty, które możemy przeznaczyć na ulepszenie naszej rajdówki.

Patrząc na karierę w WRC 8, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że studio Kylotonn zwyczajnie skopiowało pomysł Codemastersów. Bardzo podobny schemat trybu kariery mamy w grze F1 2019. Oprócz ulepszania auta, mamy możliwość brania udziału w różnych eventach w przerwach pomiędzy rajdami.

Dodatkowo będziemy musieli stworzyć własną załogę, która będzie z nami obecna podczas rajdowych weekendów. Rekrutowanie inżynierów, mechaników, ekipy medycznej i menadżerów. W trakcie rywalizacji konieczne będzie korzystanie nawet z prognoz ekipy meteo, w celu odpowiednich ustawień samochodu do warunków panujących na rajdowych odcinkach.

Model jazdy

Również w tym aspekcie widać znaczną poprawę. Prowadząc rajdówkę w WRC 8 dużo bardziej się napocimy po ukończeniu oesów. Fizyka prowadzenia pojazdów sprawia, że kontrola nad samochodem wymaga od nas większego skupienia, w przeciwieństwie do poprzednich wersji, z wyjątkiem siódmej części gry, gdzie na niektórych odcinkach specjalnych trzeba było się nieźle nagimnastykować, aby ukończyć je na pierwszym miejscu.

System pogodowy

Nowością w WRC 8 jest system pogodowy. Gracze w końcu doczekali się zmiennych warunków atmosferycznych podczas jazdy, przez co bardzo ważne jest, jakie opony dobierzemy na dany odcinek rajdu. Przykładowo możemy wystartować przy pięknych bezchmurnym niebie, by w połowie etapu trafić na deszcz. Padający śnieg zmienia suchy szuter w śliskie błoto, dlatego istotną rolę w odniesieniu sukcesu bardzo ważne będzie analizowanie pogody przed startem, by nie wylecieć z trasy na pierwszym lepszym zakręcie. Pogoda to coś o wiele więcej niż tylko zwykły efekt wizualny — od teraz jest to czynnik niezależny, dodający grze nowego kolorytu.

Tryb Multiplayer

Oprócz trybu kariery możemy również posmakować multiplayerowej rywalizacji. Oprócz możliwości uczestniczenia w zwykłych rajdach gracze będą mogli wziąć udział w tygodniowych wyzwaniach oraz e-sportowych rozgrywkach eSports WRC.

Dostępność WRC 8

Według studia Kylotonn WRC 8 to najbardziej realistyczna gra o rajdach samochodowych, którą udało im się stworzyć. Gra będzie dostępna w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami. Za sterami wirtualnych najszybszych rajdówek będą mogli zasiąść posiadacze pecetów, Playstation 4, Xboxa One oraz Nintendo Switch. Ci ostatni będą musieli jednak poczekać na premierę gry do października. Warto podkreślić, że wersję na komputery osobiste można zakupić tylko na platformę Epic Games. Dopiero we wrześniu przyszłego roku gra będzie dostępna na Steam.

Czy warto kupić WRC 8?

Po przegraniu kilkudziesięciu godzin i przejechaniu setek kilometrów najnowszej oficjalnej grze WRC myślę, że warto dać szansę tej odsłonie. Widać znaczną poprawę w wielu aspektach względem poprzednich edycji gry. Jazda sprawia więcej frajdy i satysfakcji, a o to chodzi w grach wyścigowych. Jeśli twórcy gry nadal będą czynić postępy, to moim zdaniem seria Dirt od "mistrzów kodu" może mieć poważnego rywala.