Red Bull poprosił o ponowną ocenę wypadku Verstappena na torze Silverstone

Max Verstappen i Lewis Hamilton podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone / © Pirelli Motorsport

Zespół Red Bull Racing złożył oficjalny wniosek do FIA o ponowne rozpatrzenie incydentu, do którego doszło między Maxem Verstappenem i Lewisem Hamiltonem podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Lider mistrzostw kierowców, Max Verstappen, podczas pierwszego okrążenia rywalizacji na torze Silverstone, zderzył się z Lewisem Hamiltonem, tym samym przedwcześnie kończąc swój wyścig i możliwość powiększenia przewagi w mistrzostwach. Holender po kolizji został przetransportowany do szpitala, gdzie odbył szereg badań określających jego stan.

Hamilton za spowodowanie wypadku otrzymał 10-sekundową karę, a także dwa punkty karne do swojej superlicencji. Brytyjczyk, mimo kary, sięgnął jednak po swoje ósme zwycięstwo na pętli w Silverstone i zbliżył się do Verstappena na osiem punktów w klasyfikacji generalnej.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy został oficjalnie złożony przez ekipę z Milton Keynes w zeszły piątek, 23 lipca. Przedstawiciele zespołów Mercedes i Red Bull muszą teraz zgłosić się do sędziów za pośrednictwem wideokonferencji w najbliższy czwartek, 29 lipca, tuż przed Grand Prix Węgier.

Skład Red Bull Racing musi przedstawić nowe i istotne informacje, dotyczące wypadku, sędziom, którzy spotkają się, aby przedyskutować, czy należy zweryfikować nałożoną karę.

Sytuacja jest rozpatrywana na podstawie Artykułu 14 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA, który mówi: „Jeżeli w zawodach stanowiących część mistrzostw FIA, pucharu, trofeum, wyzwania, serii lub serii międzynarodowej, zostanie odkryty nowy, znaczący i istotny element, który był niedostępny dla stron ubiegających się o sprawdzenie w momencie wydania danej decyzji, sędziowie, którzy wydali orzeczenie lub, w przypadku ich braku, wyznaczeni przez FIA, mogą podjąć decyzję o ponownym rozpatrzeniu swojej decyzji po złożeniu wniosku o kontrolę...”

Red Bull dał upust swojej frustracji po wyścigu na Silverstone, a szef zespołu Christian Horner oskarżył Hamiltona o „nieczystą jazdę” podczas walki z Maxem Verstappenem.

Przed wyścigiem na torze Hungaroring, szef zespołu Mercedes, Toto Wolff, powiedział: „Każdy ma swoje zdanie na temat wydarzeń na Silverstone, a to był bardzo polaryzujący incydent.”

„Najważniejsze jest jednak to, że Maxowi nic nie jest. Nigdy nie jest miło patrzeć, jak samochód się rozbija, szczególnie przy tak dużych prędkościach i to w takim zakręcie, dlatego cieszymy się, że wyszedł z wypadku bez szwanku.”

Image: © Pirelli Motorsport