Red Bull potwierdził wprowadzenie nowych testów tylnych skrzydeł przez FIA

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Christian Horner, szef zespołu Red Bull Racing, potwierdził, że FIA wprowadziła nowe testy, aby zakończyć dyskusję o niezgodnym z regulaminem uginaniem się skrzydła Mercedesa.

Horner, na początku obecnego weekendu wyścigowego, zagroził protestem przeciwko ekipie z Brackley, podejrzewając, że ich wyższe tempo na prostych wynika z nowego – a według niektórych nielegalnego – tylnego skrzydła zamontowanego w trakcie Grand Prix Sao Paolo.

Według Red Bulla, dolny płat skrzydła bolidu W12 znacznie się wygina, tym samym zwiększając prędkość na prostych, na co wskazują też charakterystyczne ślady otarcia.

Brytyjczyk potwierdził, że zespół z Milton Keynes został poinformowany o zbliżających się dodatkowych testach, podczas których FIA będzie rygorystycznie przyglądać się tylnym skrzydłom w nadchodzących wyścigach.

„Wykonany będzie test z obciążeniem, w efekcie czego do tylnej części skrzydła dodany będzie pewny ciężar. Myślę, że na całe skrzydło będzie to prawdopodobnie 70 lub 80 kilogramów, i będzie to zwiększane etapami. Będzie można zwiększyć ugięcie” – wyjaśnił.

„Wspaniale, że FIA jest aktywna i przygląda się temu, ponieważ nasze objawy nie są najważniejsze tutaj, gdzie prędkość na prostej nie jest kluczowa, jednak może to pomóc w Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi.”

„Cieszymy się, że traktują to bardzo poważnie.”

Horner dodał jednak, że mimo tego, iż podejrzewają tylne skrzydło Mercedesa za nielegalne, sam musi przyznać, że projekt elastycznej części jest genialny.

„Ponieważ jest pod klapą, jest to bardzo trudne do zobaczenia, bowiem klapa zasłania tylną kamerę.”

„Jeśli został skonstruowany w taki sposób, aby zginać się przy określonej prędkości, przy użyciu materiałów, które są powszechnie dostępne, to jest to sprytny projekt – pytanie tylko – czy zgodny z przepisami? Naszym zdaniem absolutnie nie.”

„Jesteśmy po prostu szczęśliwi, że FIA podchwyciło temat i traktują to bardzo poważnie” – zakończył.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images