Red Bull ukarany za przekroczenie zeszłorocznego budżetu

Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

FIA wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że stajnia czerwonych byków dopuściła się przekroczenia budżetu w 2021 roku, za co zostanie ukarana finansowo oraz ograniczeniem czasu rozwoju na przyszły sezon.

Po kilku opóźnieniach federacja ogłosiła ostatecznie wyniki śledztwa dotyczącego przekroczenia budżetu przed Red Bulla. Przed rozpoczęciem weekendu wyścigowego w Meksyku FIA przedstawiła dokładne kwoty przekroczenia oraz upubliczniła porozumienie zawarte ze stajnią z Milton-Keynes.

„Stwierdzono, że Red Bull Racing naruszył zasady, jednak administracja kosztów stwierdziła, że Red Bull Racing współpracował podczas całego procesu przeglądu i starał się dostarczyć dodatkowe informacje i dowody na żądanie w odpowiednim czasie” – czytamy w oświadczeniu federacji.

Czerwone byki miały przekroczyć limit o 1 864 000 funtów brytyjskich, co stanowi 1,6% całości budżetu. FIA przyjęła także do wiadomości argumentację Red Bulla, że gdyby zastosowano odpowiednią ulgę podatkową w okresie sprawozdawczym, zespół przekroczyłby limit kosztów o 432 652 funtów, co stanowi 0,37% całości budżetu.

Sankcje, jakie zostały nałożone na stajnie, to 7 milionów dolarów kary finansowej oraz ograniczenie czasu rozwoju w tunelu aerodynamicznym o 10% na następne dwanaście miesięcy. Przy aktualnej pozycji Red Bulla w klasyfikacji konstruktorów ilość czasu spadnie z 70% do 63% w stosunku do podstawowego czasu odniesienia.

„Uwzględniając fakt, że jest to pierwszy rok pełnego stosowania Przepisów Finansowych oraz że nie ma dowodów na to, iż RBR w dowolnym momencie starał się działać w złej wierze lub nieuczciwie, ani też świadomie nie ukrywał żadnych informacji przed Administracją ds. Limitów Kosztów, Administracja zaoferowała RBR porozumienie w celu rozwiązania tej sprawy. Oferta ta została przyjęta przez RBR.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool