Red Bull zamierza ogłosić umowę z Fordem

Ford / © Ford

Stajnia Red Bull Racing przygotowuje się do ogłoszenia zawarcia umowy z amerykańskim gigantem motoryzacyjnym, firmą Ford, która będzie dotyczyła jednostek napędowych od 2026 roku.

Po nieudanych negocjacjach Red Bulla z Porsche, odnośnie współpracy i dostarczania jednostek napędowych nowej generacji od kampanii 2026, stajnia z Milton Keynes zaczęła rozglądać się za nowymi potencjalnymi partnerami.

BBC Sports dowiedziało się, że negocjacje między Red Bullem a Fordem odbyły się w zeszłym miesiącu i zakończyły się podpisaniem umowy. Ford miał poinformować o tym fakcie agencje prasową Ansa, nie zaznaczając jednak przy tym embarga czasowego na informacje, przez co wyciekła ona do wiadomości publicznej.

Jest to pierwsze zaangażowanie Forda w Formułę 1 od 2004 roku. Amerykańska firma wycofała się wówczas po sprzedaży swojej stajni Jaguara, która została kupiona przez Red Bulla.

Gigant ze Stanów Zjednoczonych rozpocznie współpracę z Czerwonymi Bykami w 2026 roku, kiedy w życie wejdą nowe regulacje silnikowe, zmniejszające koszty produkcji jednostek napędowych przez wzmocnienie części hybrydowej i zwiększenie udziału syntetycznych ekologicznych paliw. Nawiązanie współpracy będzie się wiązać także ze znaczną rozbudową siedziby Red Bull Powertrains w Milton Keynes, która aktualnie zatrudnia 500 osób.

Co warte wspomnienia jest to, iż to kolejne wejście amerykańskiej firmy motoryzacyjnej do Formuły 1. Wcześniej Michael Andretti, który jest na dobrej drodze do utworzenia nowej stajni w stawce, nawiązał współpracę z rywalem Forda, Cadillakiem, który jest częścią koncernu General Motors.

Image: © Ford