Red Bull zaprezentuje RB19 3 lutego w Nowym Jorku

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zespół z Milton Keynes ogłosił, że ich samochód na sezon 2023 zostanie przedstawiony światu 3 lutego w Nowym Jorku.

Red Bull ogłosił, że pokaże nowy samochód, w przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy zespół początkowo ujawnił swoje barwy na aucie pokazowym, a prawdziwy bolid RB18 ujrzał światło dzienne dopiero podczas dnia filmowego.

Następca zwycięskiego bolidu z sezonu 2022 będzie już dziewiętnastym podwoziem zaprojektowanym przez austriacki skład od czasu ich dołączenia do Formuły 1 w 2005 roku.

RB19 będzie napędzany silnikiem „Honda RBPT”, co ukazuje ciągłe wsparcie byłego dostawcy silników, Hondy, dla nowego działu Red Bulla, zajmującego się jednostkami napędowymi. Będzie to drugi sezon takiego układu, jednak z logo Hondy wciąż obecnym na samochodzie przez cały sezon.

Za kierownicą RB19 zasiądą panujący mistrz świata, Max Verstappen oraz rozpoczynający swój trzeci sezon w stajni z Milton Keynes, Sergio Perez. Obowiązki kierowców rezerwowych przypadną powracającemu do rodziny Red Bulla Danielowi Ricciardo i juniorowi austriackiego zespołu, Liamowi Lawsonowi.

Projektem nowego bolidu kierował dyrektor techniczny Red Bulla, Adrian Newey, który był wspierany przez zespół ludzi, w tym głównego projektanta Craiga Skinnera oraz dyrektora technicznego, Pierre’a Wache’a.

Nowy samochód ma dać możliwość pobicia przez kierowców zespołu kolejnych rekordów w Formule 1. W poprzednim sezonie austriacka ekipa wygrała siedemnaście wyścigów, jednak rekord zwycięstw w jednym sezonie wciąż należy do Mercedesa, który w 2016 roku wygrał ich aż dziewiętnaście.

Daty prezentacji bolidów i barw na sezon 2023:

Zespół Data
Oracle Red Bull Racing 3 lutego
Williams Racing (malowanie) 6 lutego
Scuderia AlphaTauri 11 lutego
Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team 13 lutego
McLaren F1 Team 13 lutego
Scuderia Ferrari 14 lutego
Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 15 lutego
Alpine F1 Team 16 lutego
Alfa Romeo F1 Team Orlen
MoneyGram Haas F1 Team
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool