Renault potwierdza pełne zaangażowanie w Formułę 1

Daniel Ricciardo - Renault DP World F1 Team / © Renault Sport

Renault potwierdziło, że jest w pełni zaangażowane w Formułę 1 i będzie rywalizować w kolejnych sezonach, po ogłoszeniu dużego programu redukcji kosztów.

Francuska marka powróciła do startów w Formule 1 w 2016 roku, z planami na walkę o czołowe lokaty, jednak te założenia uległy zmianie, a w sezonie 2019 potwierdzono ponowne przeanalizowanie zaangażowania w ramach oceny całej firmy.

W piątek Renault opublikowało plan redukcji kosztów, w którym zamierza zaoszczędzić dwa miliardy euro w ciągu najbliższych trzech lat, co jest spowodowane spadkiem sprzedaży samochodów oraz trwającą pandemią COVID-19 na całym świecie.

"Zgodnie z zapowiedzią złożoną przy prezentacji rocznych wyników, Grupa Renault przedstawiła dziś projekt transformacji, którego celem jest uzyskanie ponad 2 miliardów euro oszczędności w ciągu trzech lat, by zapewnić podwaliny pod nową konkurencyjność Grupy" - czytamy w komunikacie francuskiego producenta.

"Trudności, którym Grupa musi stawić czoła, kryzys w przemyśle motoryzacyjnym i paląca potrzeba transformacji ekologicznej stanowią imperatywy, które skłoniły Grupę Renault do przyspieszenia procesu transformacji."

"Projekt planu zakłada wzmocnienie odporności firmy na niesprzyjające warunki poprzez wygenerowanie cash flow, przy jednoczesnym skupieniu na potrzebach klienta. Stawia na zwiększenie efektywności działania i rygorystyczną dyscyplinę w wykorzystaniu zasobów."

"Projekt planu ma ponadto zapewnić fundament pod trwały rozwój Grupy Renault w przyszłości. We Francji działalność Grupy skupi się na strategicznych dla przyszłości dziedzinach: samochodach elektrycznych, samochodach dostawczych, gospodarce obiegu zamkniętego i innowacjach o wysokiej wartości dodanej. Działalność prowadzona w regionalnych ośrodkach przemysłowych we Francji, reprezentujących wysoki poziom jakości i efektywności, będzie podstawowym elementem odbudowy pozycji Grupy Renault. Grupa przeprowadzi restrukturyzację działalności zakładu we Flins i Guyancourt."

Renault przewiduje także utratę prawie 15 000 miejsc pracy i obejmie to kilka fabryk we Francji oraz na całym świecie.

"Zamierza się również dostosować zatrudnienie do stanu umożliwiającego powrót do rentownego i trwałego wzrostu, niemniej zobowiązuje się do przeprowadzenia tego procesu we wzorcowym dialogu z partnerami społecznymi i lokalnymi władzami. Projekt dostosowania stanu zatrudnienia będzie realizowany poprzez przekwalifikowanie, mobilność wewnętrzną i dobrowolne odejścia pracowników. Proces zostanie rozłożony na trzy lata i obejmie blisko 4 600 stanowisk we Francji oraz ponad 10 000 miejsc pracy w innych krajach świata" - czytamy dalej w oświadczeniu.

Podczas konferencji prasowej, dyrektor generalna Renault, Clotilde Delbos potwierdziła, że francuska marka nie wycofa się z Formuły 1 i będzie w pełni zaangażowana w rywalizację.

"Mówimy to publicznie i potwierdzamy, że zamierzamy zostać w Formule 1" - potwierdziła.

"Właściwe informacje o nowych przepisach, nowych limitach pod względem inwestycji, są dla nas bardzo dobre, ponieważ, jak wiadomo, mieliśmy mniej inwestycji w tym obszarze w porównaniu do niektórych naszych konkurentów, którzy wydawali dużo pieniędzy."

"Tak więc, F1 jesteśmy tutaj i pozostajemy w Formule 1" - dodała.

Image: © Renault Sport