Renault zawiedzione wynikami swoich juniorów w F2

Guanyu Zhou - Renault F1 Team / © Renault Sport

Po zakończonych sezonach Formuły 2 i Formuły 3 dyrektor Akademii Renault przyznał, że nie jest w pełni zadowolony z wyników Christiana Lundgaarda i Guanyego Zhou. Jest on jednak pełny podziwu dla Oscara Piastriego, który wygrał tytuł mistrza Formuły 3 w pierwszym roku startów.

W sezonie 2020 na bezpośrednim zapleczu F1 występowało dwóch juniorów Akademii Renault – debiutujący Christian Lundgaard i Guanyu Zhou, dla którego był to drugi rok w tej serii. Finalnie dwójka kierowców objęta patronatem stajni z Enstone zakończyła zmagania na odpowiednio siódmym i szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej.

W Formule 3 natomiast do samego końca toczyła się walka o mistrzostwo i ostatecznie to Oscar Piastri zdobył tytuł. Kierowca Akademii Renault sześć razy stawał na podium, a sezon zakończył wygrywając z drugim Theo Pourchairem o zaledwie trzy punkty. Dzięki temu sukcesowi Australijczyk został automatycznie awansowany i w 2021 roku będzie startował w Formule 2 z zespołem Prema.

Dyrektor Akademii Renault, Mia Sharizman, przyznał, że nie jest zadowolony z wyników Lundgaarda i Guanyego, którzy nie spełnili postawionych im oczekiwań. Malezyjczyk jest jednak zadowolony z postępu Oscara Piastriego i liczy na jeszcze lepsze wyniki w jego wykonaniu w kolejnym sezonie.

Zdobycie tytułu Formuły 3 przez Oscara było niewiarygodnym osiągnięciem i jesteśmy z tego bardzo dumni” – powiedział.

Niemniej jednak mieliśmy większe oczekiwania względem Zhou i Christiana w Formule 2 i jesteśmy nieco rozczarowani ich pozycjami w mistrzostwach.

Pod koniec października Renault przeprowadziło prywatny test dla Zhou, Lundgaarda i Piastriego w Bahrajnie, gdzie juniorzy mieli okazję zasiąść za sterami dwuletniego bolidu RS18.

„Zhou i Christian odnieśli w tym roku ogromne korzyści z trwających przygotowań do F1. Dołączył do nich również Oscar, który jeździł już bolidem Formuły 1” – dodał.

„Była to dla niego nagroda za zwycięstwo w Mistrzostwach F3 i była ona w pełni zasłużona. Dobrze się spisał i jestem przekonany, że w przyszłości będzie więcej możliwości dla Oscara, aby pojeździł bolidem F1.”

Mia Sharizman ma również nadzieję, że reszta jego podopiecznych ścigająca się w niższych seriach także poprawi swoje wyniki w nadchodzącym sezonie.

Pozostali juniorzy Renault, Caio Collet i Hadrien David, którzy w tym roku startowali w Formule Renault Eurocup, nie osiągnęli celów postawionych przez zespół, ponieważ zajęli odpowiednio trzecie i dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

„Caio i Hadrien nie osiągnęli celu, jakim było zdobycie odpowiednich tytułów, ale w miarę ewolucji sezonu widzieliśmy potencjał i rozwój Caio, co było zgodne z naszymi przewidywaniami” – przyznał Sharizman.

„Wiemy, że wszyscy kierowcy mogą zrobić lepszą robotę i są świadomi, że w przyszłym roku będą musieli być lepsi, aby osiągnąć dalszy postęp w ramach Akademii” – zakończył.

Image: © Renault Sport