Rene Rast ponownie najlepszy w kwalifikacjach na Hockenheimring

Rene Rast - Audi Sport Team Rosberg / © Audi AG

Drugie kwalifikacje podczas finałowego weekendu DTM ponownie padły łupem Rene Rasta, który z przewagą ponad 0.4 sekundy wywalczył pierwszą pozycję startową na Hockenheimring. Zwycięstwo w kwalifikacjach oraz czwarta lokata Nico Mullera, pozwoliła Niemcowi na umocnienie się na pozycji lidera mistrzostw. Drugi czas wykręcił Mike Rockenfeller, a z trzeciej lokaty wystartuje Jamie Green.

Podobnie jak w sobotę, pierwsze minuty czasówki kierowcy poświęcili na przygotowanie opon w swoich samochodach, aby optymalnie je dogrzać przed decydującymi okrążeniami. Dopiero po ponad pięciu minutach na pierwsze szybkie czasy zdecydowali się zawodnicy.

Rene Rast od samego początku kwalifikacji dyktował mocne, bardzo szybkie tempo i z każdym okrążeniem umacniał się na pozycji lidera. Czas 1:28.577 pozwolił mu na zjazd do alei serwisowej z przewagą 0.258 sekundy nad Nico Mullerem. 

Niedzielne kwalifikacje w wykonaniu Robina Frijnsa znacznie uległy poprawie w stosunku do poprzedniego dnia. Holender po pierwszych przejazdach uplasował się na czwartej pozycji, a jego tempo zapowiadało poprawę czasu w dalszej części czasówki. Wysoka pozycja startowa w przypadku Frijnsa może ostatecznie okazać się kluczowa, jeśli chodzi o tytuł mistrzowski dla Nico Mullera. Niestety ostatecznie Frijns nie zdołał poprawić znacząco swojego czasu i podobnie jak w sobotę wystartuje z ósmej pozycji.

Również Jaime Green nie zwolnił swojego tempa podczas niedzielnej rywalizacji. Zespołowy partner Rene Rasta również przez większość kwalifikacji plasował się w czołówce stawki. Brytyjczyk pierwsze pomiarowe okrążenie po zjeździe do alei serwisowej rozpoczął od poprawy poszczególnych sektorów, dzięki którym zdołał pokonać Nico Mullera. Ostatecznie Green zakończył kwalifikacje z czasem 1:28.755, który zapewnił mu trzecią pozycję.

Zaskakujące tempo pod koniec czasówki zaprezentował Mike Rockenfeller, który na nowym komplecie opon zdołał znacznie poprawić wcześniejsze osiągi. Niemiec ze stratą ponad 0.402 sekundy do prowadzącego Rasta zdołał osiągnąć drugi czas i wystartuje z pierwszej linii.

Słabsze kwalifikacje zaliczył Nico Muller, który po porannych kwalifikacjach ponownie oddalił się w punktacji od Rene Rasta. Czwarta pozycja startowa oraz rywal z drugiej linii w postaci Jamiego Greena, może dość mocno utrudnić ewentualną walkę w wyścigu o mistrzowski tytuł.

Robert Kubica mimo dobrego tempa na ostatnim przejeździe oraz poprawionych dwóch pierwszych sektorów, tym razem nie zdołał poprawić swojej pozycji startowej. Polak z osiągniętym czasem na poziomie 1:29.180 do finałowego wyścigu sezonu wystartuje z trzynastej lokaty.

Image: © Audi AG