Robert Kubica kierowcą ART Grand Prix w serii DTM

Robert Kubica kierowcą ART Grand Prix w serii DTM

Robert Kubica wraz z PKN Orlen dołączy do serii DTM, w której będzie rywalizował w klienckim zespole BMW, Orlen Team ART. Założycielem ekipy ART jest szef Alfa Romeo Racing Orlen, Frederic Vasseur.

Polak po długiej przerwie spowodowanej powrotem do zdrowia, po ciężkim rajdowym wypadku, wrócił do pełnej rywalizacji w Formule 1 z zespołem Williams w sezonie 2019. Tuż przed Grand Prix Singapuru Kubica zdecydował się opuścić zespół wraz z zakończeniem sezonu, co nie dawało możliwości na pozostanie w F1 w roli kierowcy etatowego.

Podczas trwania dalszej części sezonu, a także i po jego zakończeniu spekulowano o pozostaniu Roberta w F1 z zespołami Haas i Racing Point, jednak po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw Polak zdecydował się na rolę kierowcy rezerwowego zespołu Alfa Romeo Racing Orlen w sezonie 2020.

Chęć dalszej rywalizacji na torach nadal pozostała, co także zaowocowało współpracą z BMW i rozpoczęciem startów w serii DTM, po grudniowych udanych testach dla debiutantów na torze w Jerez de la Frontera w Hiszpanii.

„To naprawdę świetna wiadomość dla DTM. Z przyjemnością witamy ART Grand Prix w DTM jako zespół kliencki. Od zawsze naszym celem było, aby ta seria była większa i bardziej atrakcyjna dzięki prywatnym samochodom BMW M4 DTM. Było kilka opcji w ostatnich miesiącach, przeprowadziliśmy wiele dyskusji z potencjalnymi zespołami. Zdecydowaliśmy się na pakiet dostarczony przez ART Grand Prix” – powiedział Jens Marquardt, dyrektor BMW Group.

„Po teście przeprowadzonym w Hiszpanii, Kubica nie ukrywał, że może sobie wyobrazić przyszłość w DTM. To wspaniałe, że ART Grand Prix da mu teraz możliwość rywalizowania w sezonie 2020. Robert pokazał podczas testów, że jest bardzo dobry. Jest prawdziwym atutem tej serii. Trzymamy kciuki za ART Grand Prix i Roberta i mamy nadzieję, że będzie to udany sezon” – dodał Marquardt.

„Naprawdę nie mogę doczekać się nowego rozdziału w mojej karierze w sporcie motorowym. Wierzę, że DTM jest jedną z najsilniejszych i najlepszych serii wyścigowych na świecie. Podczas testów w Jerez w samochodzie BMW M4 DTM od razu poczułem się jak w domu. ART Grand Prix od lat cieszy się dużą renomą na międzynarodowej arenie wyścigowej. Jestem pewien, że razem z DTM możemy wiele osiągnąć. Oczywiście nadal musimy zdobywać doświadczenie, ale będziemy ciężko pracować, aby zapewnić stałą poprawę. Nie mogę się już doczekać ścigania w DTM” – powiedział Robert Kubica.

„BMW, DTM ani Roberta Kubicy nie trzeba przedstawiać. Ich wspaniałe kariery mówią same za siebie. Ten projekt jest dla nas naprawdę ważny i wkładaliśmy w niego dużo energii. Z wielką dumą podejmiemy się tego zadania uhonorowania historycznego producenta samochodów, jakim jest BMW, który zdobywał tytuły w najbardziej wymagających mistrzostwach samochodów osobowych. Naszym celem będzie także towarzyszyć Robertowi Kubicy, który chce rozpocząć nowy rozdział w swojej, i tak niezwykłej i bogatej, sportowej karierze” – powiedział Sebastien Philippe, szef zespołu ART Grand Prix.  

„Nasz ostatni rozdział w DTM sięga sezonu 2015/2016, więc ART GP będzie musiał ponownie nauczyć się wewnętrznych zasad mistrzostw na wysokim poziomie. Nasze cele będą skromne na początku sezonu, ale znając naszą determinację, mam nadzieję, że będziemy robić postępy, aby walczyć z liderami” – zakończył Philippe.