Robert Kubica kończy sezon ELMS z mistrzowskim tytułem z Team WRT

Robert Kubica, Yifey Ye i Louis Deletraz - Team WRT / © ELMS

Robert Kubica wraz ze swoimi kolegami z zespołu, Louisem Deletrazem i Yifeyem Ye, zakończyli tegoroczny sezon wyścigowy Europejskiej Serii Le Mans drugą lokatą w ostatnim wyścigu na torze w Portimao, potwierdzając swój mistrzowski tytuł wywalczony na Spa.

„Bardzo się cieszymy, lepszego weekendu na naszym domowym torze nie mogliśmy się spodziewać!” - mówił po wywalczeniu tytułu na Spa-Francorchamps Robert Kubica.

„Po Le Mans fajnie było wrócić do ścigania się i zostawić wszystko za sobą. Pojechaliśmy dobry wyścig, nie ryzykowaliśmy, a nasz główny konkurent miał problemy. Zdobywamy mistrzostwo, zanim zakończył się sezon.”

Skład oznaczony numerem #41 rywalizację na torze Algarve International Circuit rozpoczął z najlepszym czasem w pierwszej sesji treningowej, natomiast drugą, którą poświęcono na pracę nad ustawieniami, z dziewiątym wynikiem.

Do kwalifikacji belgijska stajnia przystąpiła z Louisem Deletrazem za kierownicą, który ostatecznie wywalczył piątą lokatę startową i przybliżył zespół do kolejnego sukcesu oraz podkreślenia swoich wysokich aspiracji.

Walkę na portugalskiej i bardzo wymagającej pętli rozpoczął Robert Kubica, zdobywając jedną pozycję już na pierwszym okrążeniu, a następnie wspiął się o kolejne miejsce i awansował na najniższy stopień podium. Niestety, trzydzieści minut po rozpoczęciu wyścigu doszło do dużej kraksy na prostej, co wywołało wstrzymanie rywalizacji czerwoną flagą.

Na trzydziestym okrążeniu prototyp Oreca 07-Gibson przejął Yifey Ye i po powrocie na tor na szóstej lokacie zdołał wykorzystać ewolucję wyścigu, co pozwoliło objąć prowadzenie w centralnej części zawodów.

Ostatnią zmianę na osiemdziesiątym siódmym kółku rozpoczął Louis Deletraz i przez całą ostatnią część walczył o miejsce na podium, jednak nie zdołał doścignąć ekipy United Autosports, ostatecznie zajmując drugie miejsce.

„Przyjechaliśmy do Portimao jako mistrzowie, ale nadal byliśmy zmotywowani, aby wywalczyć dobry wynik i zdobyliśmy drugą lokatę, która okazała się najlepszym wynikiem, jaki mogliśmy osiągnąć” - powiedział Robert Kubica.

„Chcę podziękować wszystkim w Team WRT, moim kolegom z ekipy, wszystkim sponsorom i partnerom za wspaniały sezon.”

Pierwszy sezon w European Le Mans Series podsumował także szef Team WRT, Vincent Vosse oraz koledzy zespołowi Roberta Kubicy, Louis Deletraz i Yifey Ye.

„Kończymy niesamowity sezon z dobrym wynikiem” - skomentował Vosse. „Oczywiście wolelibyśmy wygrać, ale United Autosports było bardzo mocne i zasłużyło na sukces.”

„Finiszujemy na podium i to kolejny bardzo solidny rezultat, który dobrze zamyka naszą kampanię, w której wykonaliśmy świetną robotę i cały czas się rozwijamy. Chciałbym pogratulować wszystkim członkom zespołu bardzo udanego pierwszego sezonu serii.”

„To był dobry wyścig i mieliśmy dobrą strategię po przerwie rywalizacji, ale tempo nie było tak dobre, jak w innych wyścigach” - przyznał Deletraz.

„Zdecydowaliśmy się zmienić tylko dwie opony podczas ostatniego pit stopu i przez ostatnią godzinę trochę zmagałem się z samochodem, ale nie żałuję. To było ryzyko, które musieliśmy podjąć. Dziękuję wszystkim za tak dobry sezon.”

Yifey Ye dodał: „Podsumowując, nie był to łatwy weekend. Zakwalifikowaliśmy się dopiero na piątym miejscu, ale w wyścigu poszło nam dobrze. Zachowaliśmy spokój po czerwonej fladze, nie popełniając błędów, unikając kar, co przyniosło nam drugą lokatę, aby zakończyć ten fantastyczny sezon z Team WRT. Możemy być dumni z naszych osiągnięć.”

Image: © ELMS