Robert Kubica w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. ACO publikuje pełną listę zgłoszeń

24 Hours of Le Mans / © Le Mans

Automobile Club de l’Ouest potwierdził listę startową do tegorocznego 24-godzinnego wyścigu Le Mans, w tym także Roberta Kubicę, który zadebiutuje na francuskim torze wraz z Team WRT i polską ekipę Inter Europol Competition.

Do rywalizacji na pętli Circuit de la Sarthe staną aż sześćdziesiąt dwa składy, w tym trzydzieści trzy z Długodystansowych Mistrzostw Świata oraz dwadzieścia dziewięć, które wykorzystają między innymi, automatyczne zaproszenia po zwycięstwach w Europejskiej Serii Le Mans 2020 i Asian Le Mans Series 2021.

Zaprezentowana lista startowa do osiemdziesiątej dziewiątej edycji legendarnego starcia obejmuje pięć prototypów nowej klasy Le Mans Hypercar, dwadzieścia pięć ekip w prototypach LMP2, siedem aut z kategorii LMGTE Pro, dwadzieścia cztery LMGTE Am oraz skład Garage 56, który dopełni stawkę.

W najwyższej klasie LMH do rywalizacji przystąpią dwie Toyoty Gazoo Racing, Scuderia Cameron Glickenhaus, jak również jeden prototyp Alpine A480-Gibson zespołu Alpine Endurance.

Najliczniejsza z kolei będzie kategoria LMP2, w której aż dwadzieścia trzy ekipy skorzystają z prototypu Oreca 07 - Gibson, natomiast zaledwie dwie z Ligiera JS P217-Gibson.

Na starcie ustawią się wszystkie auta z rywalizacji WEC oraz zespoły Idec Sport, United Autosports, PR1 Motorsports Mathiasen, G-Drive Racing, Duqueine Team, SO-24-Dirob by Graff, Panis Racing, Racing Team India Eurasia i Risi Competizione.

W LMP2 nie zabraknie również polskiego akcentu, jakim będzie Inter Europol Competition z Kubą Śmiechowskim na pokładzie i Roberta Kubicy z Team WRT, który będzie reprezentował w tegorocznej edycji European Le Mans Series.

Siedem samochodów wystartuje w najmniej licznej klasie, jaką jest LMGTE Pro. Obok dwóch zgłoszeń AF Corse z Ferrari 488 GTE EVO i Porsche GT Team z 911 RSR - 19, na start zdecydował się zespół Weathertech Racing i Corvette Racing.

W sierpniu w LMGTE Am zobaczymy natomiast dwadzieścia cztery ekipy, a stawkę uzupełni zespół Frederica Sausseta - Association SRT41, w którym wystartują wyłącznie kierowcy niepełnosprawni.

„W tym roku 24-godzinny wyścig Le Mans wkracza w nową erę” – powiedział Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l'Ouest. „Sześćdziesiąt dwa samochody staną w szranki podczas 89. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans. W tych trudnych czasach liczba ta jest silnym sygnałem potwierdzającym, że nasza dyscyplina jest bardziej atrakcyjna niż kiedykolwiek wcześniej. Z niecierpliwością czekamy na ponowne powitanie fanów na torze wyścigowym, aby wspólnie przeżyć tę historyczną edycję.”

Richard Mille, przewodniczący Komisji Wyścigów Długodystansowych FIA, dodał: „Ogłoszenie listy startowej 24-godzinnego wyścigu Le Mans za każdym razem jest ważnym kamieniem milowym, a w tym roku, biorąc pod uwagę fakt, że będzie to pierwszy wyścig Le Mans ery Hypercar, ten moment jest szczególnie wyjątkowy.”

„Cieszę się, że możemy obserwować silną listę zgłoszeń we wszystkich czterech klasach, co powinno być gwarancją fascynującego widowiska. Chociaż do samego wyścigu pozostało jeszcze kilka miesięcy, mam nadzieję, że organizatorzy będą mogli powitać przynajmniej ograniczoną liczbę widzów na Circuit de la Sarthe, ponieważ kibice są integralną i istotną częścią tego wspaniałego wyścigu.”

Image: © Le Mans