Robert Kubica w pełnym sezonie 2022 FIA WEC z zespołem Prema Orlen

Robert Kubica - Prema ORLEN Team / © Prema ORLEN Team

Robert Kubica w tegorocznej kampanii wyścigowej powróci do rywalizacji wytrzymałościowej i wystartuje w pełnym cyklu Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC), reprezentując debiutujący zespół Prema Orlen.

Polak ma za sobą świetny sezon 2021, w którym startował w Europejskiej Serii Le Mans ze składem Team WRT i wraz z Louisem Deletrazem oraz Yifey'em Ye wywalczył mistrzowski tytuł. Skład oznaczony numerem #41 był także na najlepszej drodze do zwycięstwa w klasie LMP2 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, jednak problemy techniczne wykluczyły całą trójkę z rywalizacji na ostatnim okrążeniu.

Zeszłoroczny sezon Kubica zakończył startami w FIA WEC w Bahrajnie podczas dwóch zamykających rund, w których wystartował z ekipą High Class Racing, zdobywając dwie trzecie lokaty w klasie LMP2 Pro/Am.

W nadchodzącej kampanii Długodystansowych Mistrzostw Świata Kubica pojedzie w sześciu wyścigach, wliczając w to 1000 mil rywalizacji w amerykańskim Sebring oraz 24-godzinny wyścig Le Mans, a prototyp LMP2 Oreca 07-Gibson dzielić będzie ponownie z Louisem Deletrazem i debiutantem, Lorenzo Colombo.

„Bardzo cieszę się z faktu, że mogę dołączyć do Prema ORLEN Team. Ścigałem się już z nimi w Formule 3 Euro Series 2003” – powiedział Robert Kubica.

„Mimo tego, że w poprzednim sezonie rywalizowałem w Bahrajnie czy w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, to traktuję to jako nowe wyzwanie dla mnie i całego zespołu.”

„Cieszę się, że będę startować razem z Louisem, którego dobrze znam i z Lorenzo. Nie mogę się już tego doczekać. Na pewno będzie to wymagało ode mnie dużo pracy i poświęcenia” – wskazuje Polak.

Rozpoczęcie tak wyjątkowego nowego przedsięwzięcia z tak dużym dostępnym potencjałem nie zdarza się często i muszę powiedzieć, że perspektywa ścigania się w Długodystansowych Mistrzostwach Świata oraz w 24-godzinnym wyścigu Le Mans jest niesamowicie ekscytująca” - przyznał Rene Rosin, szef zespołu.

„Jestem dumny z ilości pracy, jaką wykonała ekipa w dostępnym czasie i jestem przekonany, że nasz skład sprosta wymogom.”

„To niesamowite, że Robert dołączył do Prema Orlen Team, a wraz z Louisem mamy prawdopodobnie jedną z najlepszych dostępnych par. Ponadto nie możemy się doczekać współpracy z Lorenzo.”

Image: © Prema ORLEN Team