Romain Grosjean wystartuje do wyścigu z alei serwisowej

Romain Grosjean - Haas F1 Team / © Motorsport Grand Prix

Zespół Haas złamał zasady parku zamkniętego po sobotniej sesji kwalifikacyjnej, gdy wykonywał prace naprawcze przy samochodzie Romaina Grosjeana. W związku z tym na kierowcę została nałożona kara i do GP Styrii wystartuje z alei serwisowej.

W bolidzie Francuza doszło do awarii pompy wodnej ERS w trakcie pierwszego segmentu kwalifikacji. Kierowca, w wyniku awarii, nie był w stanie wykonać pomiarowego czasu okrążenia i musiał natychmiast zjechać do garażu.

Ekipa Haas, kontynuując prace do późnych godzin w sobotę, złamała tym samym zasady parku zamkniętego. Prace zostały zakończone ponad trzy godziny po dozwolony czasie.

Sędziowie przeprowadzili dochodzenie w niedzielny poranek i wyjaśnili, że takie naruszenie przepisów mogło doprowadzić nawet do wykluczenia z Grand Prix Styrii. Ostatecznie ekipa Haas uniknęła dyskwalifikacji, ponieważ przed rozpoczęciem prac, zwróciła się w tej sprawie do sędziów.

"Zasadniczo naruszenie przepisów Parc Fermę może prowadzić do dyskwalifikacji kierowcy" - można przeczytać w oświadczeniu.

"W tym konkretnym przypadku, sędziowie akceptują fakt wystąpienia okoliczności łagodzących, ponieważ zespół nie byłby w stanie wystawić samochodu do wyścigu bez złamania przepisów, dlatego zwrócili się do sędziów w tej sprawie przed rozpoczęciem właściwego okresu parku zamkniętego."

Image: © Motorsport Grand Prix