Rosja, Chiny i Bahrajn zorganizują podwójne rundy w sezonie 2020?

GP Chin 2019 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Rosja, Chiny i Bahrajn wydają się być obecnie najpoważniejszymi kandydatami do organizacji podwójnych weekendów wyścigowych w drugiej części sezonu 2020, rozgrywanej poza Europą.

Na początku tego tygodnia Formuła 1 oficjalnie potwierdziła organizację ośmiu wyścigów na Starym Kontynencie, w tym podwójne rundy w Austrii i Wielkiej Brytanii. Ponieważ FIA oraz Liberty Media planują organizację minimum piętnastu rund mistrzostw świata, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest organizacja podwójnych rund także w drugiej części sezonu, odbywającej się tradycyjnie poza Europą.

Jako kandydatów do organizacji tego typu wydarzeń wymienia się od dłuższego czasu Bahrajn oraz Rosję, a od niedawna do tego grona włącza się także Chiny. Jednakże z powodu dynamicznej sytuacji na świecie, do końca pozostaną pewne niewiadome.

Obecnie wiadomo, że spore wątpliwości dotyczą organizacji wyścigu w Japonii. Tor Suzuka nie wznowił, jak do tej pory, sprzedaży biletów co może oznaczać, że Grand Prix na tym obiekcie nie odbędzie się. Ponieważ wyścig w kraju kwitnącej wiśni odbywać się ma po Grand Prix Chin, naturalnym rozwiązaniem jest właśnie druga runda wyścigowa w Państwie Środka.  

Zagrożone jest także Grand Prix Azerbejdżanu. Ponieważ jest to tor uliczny z bardzo specyficznym położeniem, istnieje wiele czynników, które mogą spowodować jego odwołanie, a głównym z nich jest przymus kwarantanny, wobec czego bezpieczniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia organizatorów i planowania sezonu, jest podwójna runda w Soczi.

Bahrajn z kolei może gościć dwie rundy mistrzostw świata jako zabezpieczenie w przypadku odwołania zaplanowanego na listopad Grand Prix Wietnamu, które może zostać ponownie przesunięte na kwiecień 2021.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool