Rossi: Jazda dla McLarena w IndyCar zwiększa szanse na dostanie się do F1

Alex Palou / © McLaren F1 / LAT

Alexander Rossi jest przekonany, że zaangażowanie zespołu Zaka Browna w rywalizację po drugiej stronie Atlantyku, zwiększy szansę tamtejszym kierowcom na zasilenie stawki Formuły 1.

McLaren jest obecny w stawce IndyCar już od kilku lat, natomiast Rossi będzie reprezentował barwy brytyjskiego zespołu dopiero od sezonu 2023.

W zeszłym roku stajnia z Woking stworzyła bardzo mocne powiązanie amerykańskiej serii bolidów jednomiejscowych oraz F1, dając szansę Pato O’Wardowi oraz Alexowi Palou na występ podczas pierwszego treningu, a także Coltonie Hercie w czasie prywatnego testu.

Alexander Rossi, który ma na swoim koncie starty w królowej motorsportu, jest przekonany, że cała stawka IndyCar skorzysta na poświęceniu większej uwagi tej serii przez McLarena.

„Twardo stąpają po ziemi. W tych mistrzostwach będą mieli bardzo bezpośrednie zrozumienie możliwości ludzi. Będą znać wykorzystywany sprzęt, wyścig, w którym dokonali czegoś niezwykłego lub sesję kwalifikacyjną, którą będą mogli z łatwością przeanalizować, ponieważ są aktywni [w tych wyścigach]” – powiedział Rossi dla RACER.

„O wiele ciężej jest choćby Sauberowi lub Alfie Romeo, którzy przyglądając się wyścigowi IndyCar i patrząc na kierowcę, tak naprawdę nie wiedzieliby, czy ten sezon był wynikiem niesamowitych osiągnięć zawodników, czy też ich wynik zależał od szczęścia w kilku sytuacjach, które dały im szansę walki o mistrzostwo. Trudno jest wiedzieć takie rzeczy, jeśli nie jesteś w tym środowisku” – kontynuował.

„Myślę więc, że wzajemna bliskość zespołu F1 oraz IndyCar McLarena z pewnością wypełni niszę i najprawdopodobniej da im szansę, jeśli sobie na to zasłużyli. Niekoniecznie musi to dotyczyć całej organizacji.”

„Jeśli pojawi się ktoś, kto będzie dokonywał niewiarygodnych rzeczy i z łatwością pokonywał nas wszystkich, to w tym małym świecie ta wiadomość rozejdzie się dość szybko” – dodał.

Transfery kierowców z IndyCar do Formuły 1 nie zdarzają się zbyt często. Jednak w zeszłym roku Colton Herta był dość mocno łączony z wypełnieniem wakatu w AlphaTauri, po tym, jak Pierre Gasly podpisał kontrakt z Alpine. Plany te nie zostały zrealizowane, ponieważ 22-latek nie zdobył wymaganej ilości punktów do przyznania mu superlicencji.

Image: © McLaren F1 / LAT