Russell po zdobyciu pierwszego w karierze pole position: To był wyjątkowy dzień

George Russell - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

George Russell, który został 105. kierowcą w historii Formuły 1 sięgającym po pole position, dzieli się wrażeniami, jakie towarzyszyły mu po ustanowieniu najszybszego czasu kwalifikacji.

Bolid Mercedesa – W13, na żadnym etapie tego sezonu nie był autem, który przewodził reszcie stawki i wyznaczał tempo. Po sesjach treningowych, w których przez eksperymenty z ustawieniami kierowcy narzekali na swój samochód, nic nie wskazywało na dobrą sesję kwalifikacyjną do GP Węgier. Mimo to w garażu Mercedesa trwały długie prace nad zmianą konfiguracji, na bardziej odpowiednią do warunków na torze.

„Wczoraj był chyba nasz najgorszy piątek w sezonie i wszyscy zeszłej nocy ciężko pracowali. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku iść” – komentował Russell.

To właśnie zmiany wprowadzone z piątku na sobotę prawdopodobnie były jednym z głównych czynników, które pozwoliły ekipie z Brackley na sięgnięcie po raz pierwszy w tym sezonie po pole position.

„Jestem przeszczęśliwy! To ostatnie okrążenie, przejechałem pierwszy zakręt i był mega, przejechałem drugi zakręt, też był mega, a czas okrążenia był coraz lepszy.”

„I dojechałem do linii mety, spojrzałem na ekran i zobaczyłem, że zdobyliśmy P1 i to było niesamowite uczucie” – przyznał autor najszybszego okrążenia.

Mimo to kierowcy Mercedesa nadal studzą emocje w kwestii, czy pole position oznacza, że Mercedes planuje włączyć się do walki o tytuł.

„Nie wiem, szczerze mówiąc” – odpowiada Brytyjczyk na pytanie, czy będą teraz regularnie walczyć o miejsca startowe w pierwszym rzędzie.

„Musimy się temu przyjrzeć i zrozumieć, skąd to się dzisiaj wzięło. Mamy kilka pomysłów.”

„Na koniec dnia nie ma punktów za kwalifikacje. Generalnie mamy dobre tempo wyścigowe, ale Ferrari wyglądało na bardzo szybkie w piątek. Tak czy inaczej, to był wyjątkowy dzień. Bez wątpienia” – podsumował Russell.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images