Russell podsumowuje GP Francji: To był długi i ciężki wyścig

George Russell - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

George Russell po zaciętej walce o podium z Sergio Perezem zdobył swoje czwarte w tym sezonie podium, podkreślając jednocześnie, że „był to długi i ciężki wyścig”.

Po niezbyt udanych sesjach treningowych i kwalifikacjach Mercedes niespodziewanie dowiózł swój najlepszy wynik obecnie trwającego sezonu. Russell ukończył kolejny wyścig w najlepszej piątce, ale miejsce na podium nie przyszło jednak łatwo – Brytyjczyk odebrał je kierowcy Red Bulla na ostatnich okrążeniach Grand Prix.

„Jestem cały spocony. To był długi i ciężki wyścig” – podsumował niedzielną rywalizację George Russell.

Ruszając z szóstej pozycji, kierowca Mercedesa nie zaliczył najlepszego startu, jednak już na trzecim okrążeniu odzyskał swoją lokatę i ruszył w pogoń za Perezem. Użył w walce z Meksykaninem wszystkiego, co miał, jednak wciąż przewaga prędkości była po stronie Red Bulla, co po wielu nieudanych próbach poskutkowało bliskim starciem w szykanie.

„Widziałem, jak walczył z Sainzem i kiedy ten go minął, miałem tę jedną okazję.”

„Byłem po wewnętrznej stronie zakrętu. Zasady są dość jasne. Kiedy jesteś po wewnętrznej, jest to sytuacja przedniego koła do tylnego koła. To właśnie miałem. Nie zostawił mi wystarczająco dużo miejsca” – przyznał.

Incydent skończył się kontaktem obu bolidów. Perez zdecydował się ściąć szykanę, wyjeżdżając tym samym przed Sainzem, któremu jednak od razu oddał pozycję. Russell domagał się, żeby Meksykanin mu też oddał lokatę. Sprawą zajęli się sędziowie, którzy stwierdzili, że był to incydent w trakcie ścigania, który nie wymaga podjęcia dodatkowych kroków.

Na tym jednak walka się nie skończyła. Kiedy Zhou Guanyu wywołał wirtualny samochód bezpieczeństwa, Russell dostrzegł okazję do wyprzedzenia Pereza. Meksykanin zbyt wolno ruszył po wznowieniu wyścigu, co wykorzystał kierowca Mercedesa, odbierając Checo miejsce na podium.

„Kontynuowałem jazdę i dowiozłem trzecią pozycję. To dwa miejsca na podium dla Mercedesa. To świetnie” – podsumował.

Dobry wynik zmniejsza stratę Russella w klasyfikacji generalnej do Carlosa Sainza, który po Grand Prix Francji ma przewagę zaledwie jednego punktu.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images