Russell: Pojedynki z Vettelem uczyniły mnie lepszym kierowcą

George Russell - Williams Racing / © Williams F1

George Russell przyznał, że częste batalie z Sebastianem Vettelem w sezonie 2020 pozwoliły mu stać się bardziej kompletnym kierowcą Formuły 1.

Zeszłoroczne mankamenty konstrukcji Ferrari sprawiły, że czterokrotny mistrz świata zmuszony był kilkukrotnie rywalizować w ogonie stawki, ścigając się z kierowcami Williamsa, Haasa i Alfy Romeo. Zdaniem młodego Brytyjczyka potyczki z tak doświadczonym zawodnikiem były dla niego świetnym doświadczeniem edukacyjnym.

„Stałem się lepszym kierowcą wyścigowym, ponieważ przez cały sezon walczyłem koło w koło z zawodnikami Alfy Romeo, Haasa oraz kilkukrotnie także z Vettelem. To właśnie z Sebastianem stoczyłem najwięcej pojedynków w minionym sezonie” – stwierdził Russell w rozmowie dla serwisu Motorsport-Total.

„Mam na myśli Nurburgring, Mugello i początek sezonu w Austrii. Kilka okrążeń walki było również w Abu Zabi, na Imoli i w Portimao. Byliśmy blisko siebie przez większość sezonu. Gdyby ktoś powiedział mi coś takiego w zeszłym roku, to uznałbym, że jest szalony.”

„Doświadczenie w walce koło w koło bardzo mi pomogło.”

„W Formule 1 walka diametralnie różni się od tej w seriach juniorskich, głównie z powodu siły docisku. Kiedy go tracisz, samochód zmienia swoje zachowanie. Świetnie było mieć możliwość nauczenia się wykorzystania docisku” – dodał.

Russell dodał także, że tegoroczna kampania mistrzostw świata będzie kolejnym trudnym okresem zarówno dla niego, jak i jego zespołu.

„W minionym roku często walczyliśmy z szybszymi samochodami, co było trudne, ponieważ byłem regularnie na pozycji defensywnej.”

„Raz, kiedy prowadziłem Mercedesa, mogłem jednak atakować. To bardzo poprawiło moją pewność siebie.”

„Pozostaję jednak realistą. Wiem, że w nadchodzącym sezonie walka z innymi będzie trudna, ponieważ jesteśmy jednym z dwóch najwolniejszych zespołów. Głównie przez to, że nie mamy takiej przyczepności jak inni. Musimy jednak ciągle pracować i poprawiać się” – zakończył.

Image: © Williams F1