Russell ujawnia ile kosztowało go pokonanie Hamiltona

George Russell i Lewis Hamilton - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Kierowca Mercedesa, George Russell, ukończył swój debiutancki sezon w niemieckiej ekipie przed siedmiokrotnym mistrzem świata, Lewisem Hamiltonem. 24-latek przyznał, że pokonanie swojego zespołowego kolegi kosztowało go bardzo wiele.

Przed ostatnim weekendem wyścigowym Russell miał na swoim koncie 265 punktów, natomiast Hamilton uzbierał 240 „oczek”. Oznaczało to, że młodszy z kierowców Mercedesa musiałby nie ukończyć wyścigu, a jego partner z ekipy go wygrać, aby zamienić się pozycjami w klasyfikacji kierowców.

Wyścig w Abu Zabi ułożył się w inny sposób – Hamilton musiał wycofać się z powodu problemów z hydrauliką, a Russell zajął piąte miejsce, zapewniając sobie czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji. Nieukończenie wyścigu przez starszego z Brytyjczyków skutkowało zajęciem przez niego szóstej pozycji w mistrzostwach, najniżej w historii jego startów w Formule 1.

George Russell ujawnił, jak daleko musiał się posunąć, aby pokonać Hamiltona na koniec sezonu.

„Czuję się niesamowicie szczęśliwy, będąc w takim zespole, jak Mercedes i mając takiego kolegę zespołowego, jak Lewis. To on popchnął mnie do granic możliwości jako kierowcę” – powiedział Russell.

„Mnóstwo się nauczyłem, walcząc z kimś takim, jak on, w tym samym samochodzie. Nie ma lepszego odniesienia.”

„Gdyby ktoś przed rozpoczęciem sezonu mi to powiedział, byłbym z tego niesamowicie dumny i szczęśliwy, ponieważ w 9 na 10 przypadków, jeśli finiszujesz przed Lewisem Hamiltonem, to zostajesz mistrzem świata.”

„Wszyscy mieliśmy swoje problemy. Nie mam wątpliwości, że wszystko wróci do swojego normalnego poziomu w przyszłym sezonie.”

„Myślę, że miał bardzo trudny początek kampanii, gdy sprawy nie układały się dla niego gładko, a dla mnie szły trochę lepiej” – przyznał Russell. „To trochę się zmieniło w drugiej części sezonu, ale patrząc na całość, prawdopodobnie się zrównoważyło.”

Pod koniec trudnego sezonu Russell odniósł swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w Formule 1, jedyne w tym roku dla Mercedesa. Brytyjczyk był szczęśliwy, jednak nie chciał zbytnio ponieść się emocjom.

„Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale jestem tutaj, aby spróbować zostać mistrzem świata, a przed nami długa droga” – podkreślił kierowca niemieckiej ekipy.

„Z pewnością dobrze jest zrzucić to z siebie, ale jesteś tak dobry, jak Twój ostatni wyścig, a ostatni wyścig był tutaj w Abu Zabi. Zajęliśmy piąte miejsce w wyścigu i czwarte w mistrzostwach.”

„Będziemy patrzeć wstecz z dużą dumą na ten sezon, ale jednocześnie wiedząc, że jest dużo do poprawy, jeśli chcemy walczyć z Maxem” – podsumował Russell.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images