Russell: Verstappen i Leclerc są o krok przed wszystkimi

Charles Leclerc i Max Verstappen / © Getty Images / Red Bull Content Pool

George Russell wierzy, że Mercedes może podjąć walkę z głównymi kandydatami do podium w niedzielnym Grand Prix Francji, ale podkreśla, że startujący z pierwszego rzędu Charles Leclerc i Max Verstappen są „o krok przed resztą stawki”.

Russell zakończył sobotnie kwalifikacje na torze Paul Ricard na szóstej pozycji, aż o 1.259 sekundy za Leclerkiem.

Co prawda Mercedes nie zaskoczył nikogo swoimi pozycjami startowymi, ale sporą niespodzianką była czasowa przepaść pomiędzy srebrnymi strzałami a kierowcami, którzy uplasowali się wyżej.

„Osobiście uważam, że miałem dobry początek Q3, byłem na P4 i po prostu popełniłem błąd na ostatnim okrążeniu” – tłumaczył Russell.

„To nie były złe kwalifikacje, ale różnica czasowa pomiędzy nami a kierowcami, którzy są wyżej jest niepokojąca.”

„Musimy to przeanalizować, ponieważ prognozy były takie, że we Francji będziemy mocno konkurencyjni.”

Oceniając szanse Mercedesa na niedzielny wyścig, Russell uważa, że mogą powalczyć z Perezem, ale Leclerc i Verstappen najprawdopodobniej pozostaną poza ich zasięgiem.

„Tempo na dłuższych przejazdach nie było złe, więc powinniśmy mieć szansę powalczyć z Checo” – przyznał Russell.

„Myślę, że gdyby Carlos nie musiał startować z końca stawki to również mielibyśmy z nim szansę, ale Max i Charles są w tej chwili o krok przed wszystkimi innymi.”

Dyrektor techniczny Mercedesa, Andrew Shovlin, wierzy, że w wyścigu mogą pojawić się nowe możliwości dla zespołu, ponieważ degradacja opon ma odgrywać znaczącą rolę podczas zmagań na Paul Ricard.

„Tak naprawdę nie mamy odpowiedzi, dlaczego różnice w kwalifikacjach były tak duże, ale przynajmniej nie jesteśmy w dole stawki” – skomentował Shovlin.

„Mamy nadzieję, że tempo wyścigowe jest mocniejsze, ale nie zrobiliśmy wystarczającej ilości okrążeń w piątek, aby mieć pewność.”

„Wydaje się, że wyścig będzie trudny dla opon, degradacja, którą widzieliśmy, jest większa, niż się spodziewaliśmy, a prognoza przewiduje temperaturę toru powyżej 50°C.”

„Miejmy nadzieję, że podczas wyścigu będziemy silniejsi niż w sobotę i będziemy w stanie naciskać, ale niezależnie od tego, uczymy się coraz więcej za każdym razem, gdy uruchamiamy samochód i to wszystko jest ważną częścią naszego powrotu do ścisłej czołówki” – zakończył Shovlin.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool