Rząd regionu Emilia-Romania: Tor Imola pozostanie w kalendarzu F1 do 2025 roku

Grand Prix Emilii-Romanii 2021 / © Pirelli Motorsport

Włodarze włoskiego regionu Emilia-Romania zapewniają, że posiadają wszelkie dostępne fundusze oraz zgody na organizację Grand Prix Formuły 1 na torze Imola do 2025 roku.

Obiekt imienia Fenzo i Dino Ferrari zagościł w harmonogramie mistrzostw świata w ubiegłym sezonie w roli jednorazowego wydarzenia, które miało zastąpić jedno z odwołanych, przez obostrzenia związane z COVID-19, wydarzeń.

Na tym torze w latach 1980-2006 organizowano rundę F1 pod nazwą Grand Prix San Marino.

Zarządcy Emilii-Romanii postanowili jednak zachować tę rundę na dłużej, a trwające przez kilka miesięcy negocjacje przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty, w formie dofinansowania wynoszącego 20 mln euro rocznie – 12 mln od włoskiego rządu, 5 mln od władz regionalnych, 2 mln (sponsor prywatny) oraz 1 mln od Automobile Club d’Italia.

„Jesteśmy teraz o krok od historycznego kamienia milowego i po decydującym kroku, podjętym przez rząd, możemy to oficjalnie wygłosić” – powiedział Stefano Bonaccini, prezydent regionu.

„Po ostatnich dwóch eksperymentalnych wyścigach Grand Prix na torze Imola może ponownie stać się regularnym spotkaniem.”

Zgodnie z nowo wynegocjowaną umową, ACI ma możliwość organizowania GP Emilii-Romanii, podobnie jak promotorzy GP Włoch, przez kolejne cztery lata.

Image: © Pirelli Motorsport