Sainz: Moim głównym celem jest zdobycie mistrzostwa w barwach Ferrari

Carlos Sainz - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Carlos Sainz podkreśla, że ściganie się w barwach Ferrari jest tym, o czym marzył odkąd zakochał się w Formule 1 jako dziecko. Hiszpan mocno wierzy, że jest w najlepszym miejscu, aby zostać mistrzem świata i chce osiągnąć ten cel w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jakie masz cele związane z jazdą w Ferrari?

Sainz: „Jazda dla Ferrari w wieku 26 lat to dla mnie spełnienie marzeń. Moim głównym celem jest zdobycie mistrzostwa w ciągu najbliższych pięciu lat. Uważam, że ten zespół jest do tego najwłaściwszym miejscem.”

„Znajduję się obecnie w odpowiednim etapie mojej kariery oraz miejscu, aby zrealizować swoje dziecięce marzenia. Jestem jednak świadomy, że czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim Ferrari powróci na sam szczyt. Pierwsze zwycięstwo w karierze, i to jeszcze w barwach Scuderii, byłoby dla mnie czymś fantastycznym. Jestem bardzo podekscytowany taką wizją przyszłości.”

Jakie masz nastawienie przed sezonem 2021 i czy liczysz na zdobycie podium w tym roku?

Sainz: „To pytanie za milion dolarów, ale nikt nie jest w stanie teraz udzielić na nie odpowiedzi.”

„Nie wiemy czego się spodziewać zanim nie polecimy do Bahrajnu. Bardziej chodzi tu nawet o pierwszy wyścig niż testy.”

„Podczas testów każdy ma inny zapas paliwa i realizuje swój program, dlatego też ciężko jest wyciągnąć jakieś wnioski.”

„Bardzo dokładnie śledziłem postępy zespołu w ostatnich miesiącach. Mamy sporo bardzo zachęcających danych, ale tak jak co roku pojawia się pytanie o to, co zrobili nasi rywale. Można robić postępy, ale inni też nie stoją w miejscu.”

„Jestem pewny siebie, ale musimy być cierpliwi i zobaczymy, jak wszystko się ułoży.”

Jak dużo czasu będziesz potrzebował, aby pokazać w Ferrari pełnię swoich możliwości?

Sainz: „Ciężko powiedzieć, kiedy znów pokażę sto procent moich możliwości. Chciałbym osiągnąć to tak szybko, jak to możliwe, najlepiej już w pierwszym wyścigu. To jednak zależeć będzie od odczuć, jakie daje samochód i od tego, jak bardzo będę mógł się zbliżyć do jego limitów.”

Jak zapatrujesz się na współpracę z nowym partnerem i czy będziesz w stanie go pokonać w tym roku?

Sainz: „Nasz duet to połączenie wspólnego szacunku i dużej konkurencyjności. Pokonanie Charlesa [Leclerca] w tym sezonie będzie bardzo trudne, ponieważ cały czas przyzwyczajam się do nowego środowiska. Dam z siebie sto procent od samego początku, a co z tego wyjdzie, zobaczymy z czasem. Uważam jednak, że obecnie mamy w zespole inne priorytety. Naszym celem jest dążenie do ciągłego rozwoju Ferrari, a nie toczenie osobistych pojedynków na torze. Gdy dojdziemy do momentu, w którym będziemy walczyć o mistrzostwo, to wówczas będziemy zajmować się kwestiami wewnętrznych batalii.

Co sądzisz na temat wyścigów sprinterskich?

Sainz: „Osobiście uważam, że dopóki tego nie spróbujemy to nie przekonamy się jak to działa.”

„To bardzo ważne, że główny wyścig nie straci swojej wartości i będziemy mieli tylko jednego zwycięzcę Grand Prix.”

„Rok 2021, który poprzedza wielkie zmiany w naszym sporcie to dobra okazja, aby spróbować czegoś nowego.”

Co sądzisz o powrocie Ferrari do rywalizacji w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i jak zapatrujesz się na swój potencjalny udział w tym wydarzeniu?

Sainz: „Z mojej perspektywy jest to bardzo interesujący projekt i świetnie, że Ferrari chce znów spróbować swoich sił w Le Mans. Na ten moment mam mnóstwo pracy i moja uwaga skupia się wyłącznie na Scuderii, dlatego nie myślę teraz o zaangażowaniu się w inne programy wyścigowe.”

Pod koniec stycznia zaliczyłeś prywatny test w bolidzie Ferrari z 2018 roku. Jak ta konstrukcja różni się od pozostałych modeli, którymi miałeś okazję jeździć w trakcie swojej kariery w F1?

Sainz: „Nigdy nie porównuje samochodów. Kilka razy zmieniałem zespół i nigdy nie oceniałem innych bolidów z szacunku dla ekip.”

„Mogę powiedzieć, że Ferrari z sezonu 2018 to świetny samochód i byłem pod jego ogromnym wrażeniem. Balans, moc i prowadzenie były zdumiewające.”

„Natychmiast poczułem, dlaczego była to tak udana konstrukcja i czemu udało się z jej pomocą zdobyć tak wiele wygranych i pole position.”

Czy obawiasz się Lewisa Hamiltona?

Sainz: „Po sześciu latach w Formule 1 patrzę na Mercedesa i po prostu chcę go pokonać tak jak każdego innego rywala.”

„Lewisa darzę oczywiście wielkim szacunkiem nie tylko przez pryzmat jego osiągnięć w F1. Podczas rywalizacji nie myślę jednak o tym, kto zasiada w konkurencyjnym bolidzie, ponieważ moja uwaga skupia się wyłącznie na pokonaniu poprzedzającego mnie zawodnika.”

„Niestety w ostatnich latach nie mogłem zbyt często walczyć bezpośrednio z Lewisem, ale mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja się zmieni.”

W tym tygodniu testowałeś nowe 18-calowe opony Pirelli. Jakie są twoje pierwsze odczucia?

Sainz: „Pierwsze wrażenie było względnie pozytywne, biorąc pod uwagę to, jak świeży jest to projekt.”

„Definitywnie można odczuć różnice. Oczywiście nadal jest dużo rzeczy, jakie trzeba poprawić, ale tak jak wspomniałem na początku, mam pozytywne odczucia.”

„Oczywiście testy dla Pirelli są prywatne, więc nie wiem jak dużo mogę zdradzić, ale jeżeli coś było nie tak i nie powiedziałem wam tego, to znaczy, że była to jakaś drobnostka.”

Image: © Scuderia Ferrari