Sainz: Verstappen jest do pokonania pod jednym warunkiem

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing I Carlos Sainz - Scuderia Ferrari / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Carlos Sainz uważa, że pokonanie w nadchodzącym sezonie Maxa Verstappena i Red Bulla jest możliwe, jednak Ferrari potrzebuje idealnego roku, aby tego dokonać.

W poprzednim roku Verstappen zdobył swoje drugie z rzędu mistrzostwo świata, bijąc przy tym rekord zwycięstw w jednym sezonie. Holender jest również uważany za faworyta do zdobycia mistrzowskiego trofeum w przyszłym sezonie.

Pomimo tego, że kierowca Red Bulla zdominował 2022 rok, na początku kampanii nic nie zwiastowało takiej sytuacji, gdy Ferrari wygrało dwa z trzech pierwszych wyścigów.

Dobry początek Scuderii został później przyćmiony przez awarie oraz błędy strategiczne, które nękały włoską ekipę przez cały rok. Doprowadziło to również do odejścia szefa zespołu, Mattii Binotto, którego zastąpił Frederic Vasseur.

Rozczarowująca druga część sezonu nie wpłynęła na przeświadczenie Sainza, że Ferrari, które zdobyło w 2022 roku najwięcej pole position pod względem osiągów, nie jest daleko od Red Bulla. Uważa jednak, że zespół musi rozgrywać wyścigi w lepszy sposób.

„Mieli lepszy pakiet, a także w tamtym momencie lepszego kierowcę” – powiedział Sainz. „Myślę, że mając doskonały rok, można pokonać Maxa, poprawiając się w pierwszej części sezonu oraz w wyścigach. To jest cel.”

„Istnieją możliwości. Red Bull dominował, ale nie byli wyraźnie lepsi w kwalifikacjach czy tempie wyścigowym.”

„Nie wydaje mi się, żebyśmy w kwestii rozwoju i wydajności byli daleko od nich, ponieważ przykładowo, w Austin, byłem na pole position, mieliśmy pierwsze dwie lokaty, nie byliśmy tak daleko. Potrzebujemy trochę więcej mocy, trochę więcej docisku i kolejnego kroku w strategii i realizacji wyścigu.”

„Jeśli chodzi o czystą wydajność, nie jesteśmy daleko” – podkreślił Hiszpan.

Chociaż w poprzednim roku Sainzowi udało się wygrać swój pierwszy wyścig, to cały sezon był dla niego trudny. Kierowca Ferrari, aż sześć razy nie ukończył wyścigu i zakończył sezon sześćdziesiąt dwa punkty za swoim partnerem, Charlesem Leclerkiem.

Sainz jest zadowolony ze sposobu, w jaki doszedł do siebie po trudnym początku kampanii i ma nadzieję, że uda mu się odzyskać formę, którą prezentował podczas swojego pierwszego roku startów dla Scuderii w 2021 roku.

„To był wymagający sezon” – przyznał. „Bardzo trudny początek, ponieważ miałem problemy z balansem i stylem jazdy, a samochód od początku nie pasował do mojego stylu. W dalszej części kampanii byłem bardziej szczęśliwy i miałem lepsze tempo, jednak miałem wiele nieukończonych rywalizacji i problemów z niezawodnością.”

„Nigdy nie miałem tylu komplikacji co w 2022 roku. Męczyłem się, zmieniając styl jazdy, przez co miałem gorsze tempo. Jestem dumny, ponieważ łatwo byłoby się poddać oraz czekać na przyszłoroczny samochód, jednak poczyniłem postępy i jestem optymistycznie nastawiony do 2023 roku.”

„Jestem zadowolony z postępów, jakie poczyniliśmy wraz z inżynierami i ze sposobu, w jaki odzyskałem tempo. Upewnię się, że w przyszłym roku wróci konsekwentny Carlos z 2021 roku.”

Image: Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing I Carlos Sainz - Scuderia Ferrari / © Getty Images / Red Bull Content Pool