Schumacher i Mazepin kierowcami zespołu Haas w sezonie 2022

Mick Schumacher i Nikita Mazepin - Uralkali Haas F1 Team / © Haas F1 / LAT Images

Zespół Haas F1 ogłosił, że przedłużył kontrakt ze swoimi obecnymi zawodnikami na przyszły sezon. Dla Micka Schumachera i Nikity Mazepina będzie to druga kampania F1 w ich karierze.

Amerykańska stajnia, po wymianie składu na dwóch młodych debiutantów, niejednokrotnie podkreślała, że poświęca sezon 2021 na przygotowanie się do nowej ery w Formule 1, zapoczątkowanej przez rewolucję przepisową. To miał być także czas wytężonej pracy i nauki dla duetu Schumacher-Mazepin, który ma stanowić podstawę do dalszej, długoterminowej współpracy.

Mimo kilku kuriozalnych kolizji, w wykonaniu obu zawodników oraz ich bratobójczych przepychanek na torze, skład ekipy Haas na przyszłoroczny rok pozostaje bez zmian.

„Wiedzieliśmy, że chcemy kontynuować tę współpracę, dlatego z radością potwierdzam, że w przyszłym roku Mick Schumacher i Nikita Mazepin pozostaną kierowcami zespołu Uralkali Haas F1 Team” – powiedział Guenther Steiner, szef Haasa.

„Rok 2021 dał możliwość nauki dla obu zawodników i jako nowicjusze, zrobili wiele [w tym kierunku]. Z pewnością był to trudny sezon z naszym obecnym pakietem, ale obaj jednocześnie podjęli wyzwanie i współpracowali z zespołem, aby dostosować się do rygorów Formuły 1 zewnętrznie, jak i wewnętrznie.”

„Teraz gdy patrzymy w przyszłość, jesteśmy przekonani, że możemy iść naprzód jako zespół i dać Mickowi oraz Nikicie konkurencyjny pakiet wyścigowy, aby mogli zrobić swój kolejny krok w F1.”

„Bycie częścią Formuły 1 to spełnienie moich marzeń” – podkreślił Mick Schumacher. „Pierwszy rok spędzony z zespołem Haas był pouczający oraz bardzo ekscytujący i jestem pewien, że całe doświadczenie, które zdobyłem, będę mógł wnieść w nadchodzący sezon.”

„Wierzę, że nowe przepisy techniczne, imponująca ambicja całego zespołu Haas oraz wsparcie Ferrari przybliżą nas do reszty stawki w 2022 roku i będziemy mogli walczyć o punkty.”

„Nie mogę doczekać się bycia częścią ekipy, która staje się silniejsza, i zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyśmy zrobili krok naprzód. Na koniec chciałbym podziękować Akademii Kierowców Ferrari za zaufanie oraz wsparcie, jakimi obdarzyli mnie ostatnie lata.”

„Jestem bardzo podekscytowanym na myśl o przyszłym roku i nowym bolidzie” – dodał Nikita Mazepin. „Wykorzystam tę okazję razem z zespołem Haas. Myślę, że w przyszłym sezonie będziemy silniejsi.”

Image: © Haas F1 / LAT Images